09.04.23 Život s kočkou

6 osvědčených kroků, jak postupovat při seznamování koček

Seznamování dvou koček může být někdy náročné. Hodně záleží na povaze obou zvířat, zda jsou kontaktní, nebo naopak samotářská. Máme pro vás jednoduchý návod, jak vytvořit co nejlepší startovací podmínky. 

1. Vytvořte nové kočce bezpečné útočiště 
K tomu se hodí volný pokoj. Zařiďte ho se vším, co kočka potřebuje (misky s krmením a vodou, pelíšek, toaleta, škrabadlo, hračky), abyste zajistili, že nový přírůstek bude mít svůj vlastní prostor a čas na adaptaci v novém domově.

2. Seznamte je s novým pachem 
Kočky mají dobře vyvinutý čich, takže výměna vůní může pomoci ke snížení napětí mezi nimi. "Nasbírejte" pach jedné kočky pomocí látkového hadříku tak, že jí jemně otřete tváře nebo čelo, a pak dejte hadřík druhé kočce. Umístěte ho na podlahu doprostřed místnosti a dejte jí možnost, aby ho prozkoumala, nebo ignorovala. To kočkám pomáhá zvyknout si na pach nové společnice.

3. Vizuální interakce 
Jakmile kočky přestanou reagovat na pach té druhé, je dalším krokem použití  bariéry, například skleněných dveří. To jim umožní vzájemně se vidět, aniž by se k sobě mohly dostat. Nechte kočkám možnost volby, zda se ke sklu přiblíží, spíše než abyste je nutili. Pokud to půjde dobře, použijte síťovou bariéru nebo dětskou zábranu, aby se mohly navzájem vidět a cítit.

4. Seznámení tváří v tvář 
Po seznamování pomocí síťové bariéry je konečně čas na osobní setkání. Opět je důležité umožnit kočkám setkání o vlastní vůli a nenutit je k ničemu. Obě kočky musí vědět, kde se mohou případně ukrýt nebo kam mohou vyskočit. První "oťukávání" by měla být krátká. Zpříjemněte je  pamlsky. Pokud se věci nevyvíjejí dobře, je důležité zajistit, abyste mohli přerušit jakýkoli oční kontakt mezi kočkami a umožnit jim vzájemný ústup.

5. Použijte feromonový sprej
Feromony jsou chemické látky, které kočky uvolňují jako součást komunikace. Některé feromonové spreje jsou určeny ke snižování stresu a napětí mezi kočkami. Sprej můžete aplikovat na nábytek nebo do místnosti, kde se kočky setkají. Další možností je použití feromonového difuzéru. 

6. Dopřejte jim čas
Je důležité nechat kočky samotné rozhodnout, kdy budou připraveny na přímý kontakt. Kočky mají své vlastní tempo a není vhodné je tlačit do kontaktu, který pro ně může být stresující. Jakmile se kočky začnou cítit pohodlněji v přítomnosti druhé kočky, můžete začít zvyšovat počet interakcí mezi nimi. Můžete si společně hrát s hračkami, společně je krmit atd.


Pamatujte, že každé zvíře je je jedinečné a některé kočky se snáze seznamují než jiné. Dodržováním tohoto návodu jim dáte tu nejlepší šanci na bezproblémové společné soužití. Tyto kroky platí pro všechny kočky, které se setkávají poprvé, ať už se jedná o dvě dospělé kočky, nebo o dospělou kočku a kotě. 

Foto: Pexels.com