6 tipů pro bezpečné Vánoce
Během vánočních svátků se mnoho rodin chystá zapojit do oslav i své zvířecí kamarády. Při všem tom svátečním shonu lze snadno zapomenout na potenciální nebezpečí, která na zvířata číhají. Jak zajistit bezpečnost vašich domácích mazlíčků?
1. Dejte si pozor na sváteční výzdobu.
Zvířecí mazlíčci často vnímají sváteční dekorace jako něco k jídlu nebo na hraní, ale mnohé z nich jsou nebezpečné. V případě konzumace alobalu nebo vánoční lamety může dojít k ucpání střev, rozbité ozdoby a jiné skleněné dekorace zase mohou způsobit zranění. Čokoládové bonbony z vánoční kolekce a křehké ozdoby proto umístěte mimo dosah zvířete. Elektrická světla a dráty mohou způsobit popáleniny, pokud je zvíře rozkouše, proto je nenechávejte zapojené, když nemáte mazlíčka pod dohledem. Vánoční stromeček se může převrhnout, dbejte proto na důkladné připevnění.
2. Vyhýbejte se jedovatým rostlinám.
Poinsettie neboli vánoční hvězda může způsobit mírné až středně silné podráždění zažívacího traktu. Existují však i další oblíbené rostliny, na které byste si měli dávat větší pozor, například amarylis, cesmína, lilie a jmelí, které jsou pro zvířata jedovaté.
3. Uchovávejte potraviny mimo dosah vašeho mazlíčka.
Kočka i hbitý pes se mohou zmocnit svátečních pochoutek z kuchyňské linky, koše nebo jídelního stolu. Ale některé lidské potraviny jsou pro ně nebezpečné. Psi a kočky mohou mít následky z pozření vařených kostí (ostré úlomky mohou poškodit střeva), z konzumace příliš tučných potravin, z kynutého těsta, čokolády, nebo i z klasického přejídání. Místo toho, abyste svému zvířecímu společníkovi dávali zbytky jídla, kupte (nebo vlastnoručně vyrobte) domácí sušenky vhodné pro zvířata.
4. Poskytněte zvířeti bezpečný prostor.
Hlasité zvuky, početné návštěvy nebo hlučné spotřebiče mohou vašeho chlupatého přítele vyděsit. Zkuste mu doma vytvořit bezpečné místo, například mu vyhraďte jeden pokoj nebo přepravku s jeho oblíbenou hračkou, kde bude mít mazlíček v případě potřeby klid.
5. Plánujte dopředu.
Pokud zůstane váš mazlíček doma sám, odpojte ze zásuvky světelné dekorace a vyneste odpadky, abyste se ujistili, že nevyžere z koše zbytky jídla. Pokud zvíře není ve své kůži a vykazuje příznaky nemoci, poraďte se s veterinářem.
6. Mějte zvíře označené
Zvlášť během Silvestra každoročně dochází ke ztrátám zvířat, které vyděsil hlučný ohňostroj. Proto poslední den v roce psa raději venčete na vodítku a kočku nepouštějte ven. V případě ztráty je vhodné, aby mělo zvíře na obojku kontaktní telefon. Pes by měl být označený mikročipem, který je registrovaný s vašimi aktuálními kontaktními údaji.
Budete-li mít tato opatření na paměti, může být sváteční období pro vás i vaše chlupaté členy rodiny příjemné a bezpečné, nikoli stresující.
Zdroj: LA Animal Services
Foto: piqsels.com