29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
17.01.13 Výchova a výcvik

7 jednoduchých kroků k úspěšnému cvičení

Jestliže chcete se psem trénovat jednoduché povely na základě pozitivní motivace, můžete zkusit tento postup…

 

  1. Nalákejte psa

Naveďte psa nějakým lákavým pamlskem do požadované pozice, nic přitom neříkejte a nedávejte žádný povel. Pes by měl sám přijít na to, co po něm chcete. Měl by zapojit veškerou svou kreativitu a inteligenci, aby si zasloužil svou odměnu.

 

  1. Úkol pojmenujte

V okamžiku, kdy pes spolehlivě provede požadovaný úkon, řekněte mu, co právě dělá („sedni“, „lehni“ atd.). Důležité je pojmenovat činnost přesně v momentě, kdy ji provádí. Každý nový slovní povel vyslovte tehdy, zatímco ho pes sám dělá, nikoliv proto, aby ho udělal. V počátečním stadiu tuto spontánní správnou reakci také odměňte pamlskem.

 

  1. Měňte místa cvičení

Nově naučený povel trénujte na různých místech. Zpočátku měňte místnosti, pak až přejděte na zahradu či ven. Tím se váš čtyřnohý přítel učí, že povel musí uposlechnout všude, nejen v kuchyni či obýváku a že naučená lekce je stejná vždy a všude.

 

  1. Vyslovte povel

Po několik dnech si psa vyzkoušejte. Vyslovte nacvičený povel, pokud uposlechl, dejte mu „jackpot“ (více oblíbených pamlsků). Jestliže nereaguje, opakujte krok č. 2 o několik dní déle.

 

  1. Ignorujte spontánní chování

Ve chvíli, kdy pes zná nový povel a poslušné ho provádí, odměňujte ho jen tehdy, když provede požadovaný cvik na váš pokyn. Spontánní provedení odteď ignorujte. Důvod je prostý – pes se musí naučit provést cvik, protože to od něj požadujete a ne proto, že se mu právě chce.

 

  1. Zařaďte rušivé podněty

Do tréninku začleňte různé rušivé podněty a hluk. Při výcviku mohou být přítomni další lidé, kteří se mohou snažit psa odlákat, nebo vydávat různé zvuky (zapnout fén, rámusit kuchyňským nádobím apod.). Mějte však na paměti, že rušivé prvky by neměly psa vyděsit. Bojí-li se například luxu, nechte ho v komoře.

 

  1. Omezte pamlsky

Jakmile váš pes uposlechne slovní povel na 100%, můžete zredukovat podávání pamlsků. Zpočátku ho odměňte za každé druhé uposlechnutí povelu, postupně frekvenci snižujte. Cílem je, aby pes uposlechnul, aniž by následovala odměna. Ovšem pamlsky mějte stejně při ruce a jednou za čas mu je dejte (zvlášť když si všimnete, že cvik odbývá, dobrotou zvýšíte jeho motivaci). Slovní pochvalu nemusíte redukovat nikdy. Dávejte své nadšení najevo, pes to vnímá. Ocenění mu dělá dobře.

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011