04.10.16 Zdraví a nemoci

7 rad, jak si vybrat veterináře

Stejně jako lidé potřebují lékaře, ke kterému budou mít důvěru, tak i zvířata si zaslouží péči dobrého veterináře, který vyřeší jejich zdravotní problémy. Jak vybrat toho pravého?

  1. V ideálním případě si veterináře zvolte ještě dříve, než ho budete potřebovat. Zjistěte si, jaké služby má v nabídce a jak vybavená je jeho ordinace. Někteří veterináři jsou specialisty v různých oborech klasické veterinární medicíny (např. specialista na ortopedii, dermatologii atd.).

  2. Ptejte se na reference chovatele, přátel a známých, kteří mají zvířata, ale berte jejich informace raději s rezervou. Někdy si lidé prostě „nesednou“ a přitom to navypovídá nic o profesních schopnostech zvěrolékaře.

  3. Nevyplácí se vybírat kliniku jen podle nízkých cen či blízkosti bydliště. Nabídka je velká a konkurence také. Zkuste najít takového lékaře, který vám bude vyhovovat nejen cenou, ale i přístupem ke své práci. Není nejdůležitější, aby byl vedle v ulici, ale jakou má kvalifikaci a zkušenosti. 

  4. Nechte udělat zvířeti běžnou preventivní prohlídku a všímejte si, jak s ním veterinář zachází. Přístup lékaře k pacientovi je tím, co na vás nejvíc zapůsobí. Veterinář by měl být schopný vše důkladně vysvětlit, pokud je navíc ochoten řešit závažné problémy i mimo svou pracovní dobu, je to pozitivní znamení.

  5. Velké kliniky mívají nonstop provoz a špičkové vybavení, za ošetření si však připlatíte. Na přibližné ceny výkonu i léků se ptejte raději předem.

  6. Jestliže máte vážné obavy, že je vaše zvíře vterinářem zanedbáváno či špatně léčeno, konzultujte problém ještě s jiným odborníkem, ale myslete na to, že souběžná léčba jednoho problému více doktory rozhodně věci neprospívá.

  7. Nebojte se veterinárního lékaře změnit, pokud vám něco nevyhovuje. Za veterinární ošetření platíte nemalé částky, proto byste měli být spokojeni.