Otazníky kolem genetických vyšetření
23.11.21 Zdraví a nemoci

Otazníky kolem genetických vyšetření

Dědičně podmíněné nemoci postihují řadu plemen. U některých plemen a některých onemocnění jsou vyšetření povinná, u jiných ne. Proč a jak se vyšetřuje, vysvětluje Vladimíra Tichá v článku od Labvet blog. 

Zajímavosti o pitném režimu
15.11.21 Zdraví a nemoci

Zajímavosti o pitném režimu

Je jasné, že bez vody lidé ani zvířata nemohou žít. Kolik vody pes vlastně vypije? Prozradíme vám, proč je dostatečný přísun tekutin pro vašeho psa tak důležitý.

Očkování psů – nutnost, nebo přežitek?
08.11.21 Zdraví a nemoci

Očkování psů – nutnost, nebo přežitek?

Existuje řada vysoce nakažlivých onemocnění, se kterými mohou psi přijít do styku. Některé patogeny způsobují vážná onemocnění nebo dokonce smrt. Psi se mohou nakazit od jiných zvířat nebo z venkovního prostředí. Proč nechat psa očkovat a proti kterým nemocem jsou dostupné vakcíny vysvětlila MVDr. Michala Slavíková v článku pro kynologický magazín ecanis.cz.

Prevence a laboratoř
25.10.21 Zdraví a nemoci

Prevence a laboratoř

Při preventivní prohlídce možná veterinář doporučil laboratorní vyšetření. Proč je potřeba, co lze testovat a co mohou výsledky ukázat? A co může odhalit hematologické vyšetření? To prozradí MVDr. Hana Prausová v článku od Labevt blog.

Nežádoucí reakce na potravu u psů
04.10.21 Zdraví a nemoci

Nežádoucí reakce na potravu u psů

Nežádoucí reakce na potravu u psů rozdělujeme na dvě skupiny, a to podle toho, zda se na ní podílí imunitní systém. Pokud se jedná o imunologickou odpověď zprostředkovanou protilátkami skupiny IgE, jedná se o potravní alergie u psa. Pokud odpověď organismu není vyvolána imunitním systémem, označujeme ji jako potravní intoleranci.

Osina u psa
10.08.21 Zdraví a nemoci

Osina u psa

Osina u psa je problém, který se každý rok vrací a právě jsme v období, kdy je vhodné připomenout si, oč jde. 

Pes a čokoláda
12.07.21 Zdraví a nemoci

Pes a čokoláda

Toxicita čokolády pro psy je velmi známé a často opakované téma mezi chovateli, ale málokdo ví, že čokoláda je jedovatá i pro lidi. Riziko pro vašeho psa závisí na jeho věku, hmotnosti a citlivosti psa. Velký pes může sežrat mnohem větší množství čokolády, než se u něj negativní účinky projeví. Jak čokoláda působí na organismus vašeho mazlíčka, jak vypadá případná otrava a kolik by toho pejsek musel pozřít, aby se otrávil?

Se psem u moře
28.06.21 Zdraví a nemoci

Se psem u moře

Blíží se léto a mnozí z nás se chystají se psem k moři. Začíná tak nabývat na aktuálnosti otázka: „Co tam můj pes může chytit a jak ho před tím ochránit?“

Aplikace léků
11.05.21 Zdraví a nemoci

Aplikace léků

V životě každého psa někdy nastane okamžik, kdy mu musí být podán lék. Ať už preventivně, například odčervovací tableta, nebo v rámci léčby choroby či po úrazu. Jak na to?

Pozor na otravu psů ivermectinem
08.03.21 Zdraví a nemoci

Pozor na otravu psů ivermectinem

V posledních dnech plní lék ivermectin titulní stránky novin kvůli jeho použití při léčbě covidu. Tato pozornost nás přivedla na závažné téma, o kterém se moc neví. Některá antiparazitika, včetně medializovaného ivermectinu, totiž mohou být pro některá plemena psů smrtelně nebezpečná. Na vině je mutace genu MDR1.