21.03.18 Život s kočkou

8 jednoduchých tipů pro pohodový vztah dětí a koček

Vztah mezi kočkou a dítětem může být harmonický a přátelský, na druhou stranu se mohou vyskytnout i komplikace a fyzické boje. Děti totiž často nedokážou rozpoznat varovné kočičí signály a výsledkem jsou škrábance a kousnutí. Proto je důležité, abyste svým potomkům ukázali, jak se ke kočce správně chovat, a nastavili jim určité hranice.

1. Dítěti vysvětlete, jak se kočka chová, když se cítí dobře a chce se mazlit, a jaké jsou varovné signály, že se chystá k útoku. Dítě musí vědět, že obrané prskání a vrčení, uši přitažené k hlavě či mrskající ocas jsou jasné známky toho, že mají kočku nechat a raději odejít. Pokud víte, že máte doma ostřejší šelmu, zhruba do věku 7 let byste neměli nechávat děti a kočku bez dozoru.

2. Naučte dítě, jak má kočku správně hladit, na jakých místech to má zvířátko nejraději a že břichu a ocasu je lepší se vyhnout. Potomkovi také předveďte, jak správně kočku zvedat a přenášet.

3. Dítě musí vědět, že by kočku nemělo vyrušovat při jídle, na kočičí toaletě nebo ve spánku. I kočka potřebuje čas na odpočinek a měla by mít svoje místo, kde nebude rušena.

4. Už batolatům vysvětlete, že kočka se netahá za ocas ani vousky. Děti dokážou velmi brzy pochopit, že kočka není hračka, ale živý tvor, chce to jen trpělivost a důslednost.

5. Mnoho dětí se snaží kočce podstrčit něco ze svého jídla, řekněte jim, proč se to nedělá a co případně kočce mohou nabídnout (např. lžička pribináčku nevadí, ale čokoláda je tabu).

6. Pokud má kočka přístup ven, pravidelně ji odčervujte a používejte antiparazitární přípravky. Dohlédněte na to, aby si dítě po hře a mazlení s kočkou umylo ruce (zvlášť před jídlem).

7. Názorně dítěti předveďte, jak si s kočkou hrát. Zapojte do hry míčky, mávátko atd. Ruka by neměla nahrazovat hračky, protože v zápalu hry by mohla i mírumilovná kočička nepříjemně poškrábat.

8. Jednoduchý způsob, jak učit vaše ratolesti zodpovědnosti, je pověřit je menšími pravidelnými úkoly, jejichž prostřednictvím se zapojí do péče o kočku. Například mohou doplňovat granulky nebo měnit vodu v misce. Děti budou navíc hrdé, že jim byl svěřen důležitý úkol.

Foto: pixabay.com