18.02.23 Výchova a výcvik

8 předpokladů správné výchovy psa

Výchova je klíčovým krokem k tomu, aby váš nový čtyřnohý kamarád žil spokojený život a byl skvělým společníkem pro vás i vaši rodinu. Zde je 8 tipů, na co nezapomenout.

1. Začněte včas
Začněte s výchovou co nejdříve. Mnoho lidí čeká, až bude jejich pes starší, než začnou s tréninkem, ale to je chyba. Mladí psi se učí rychleji a jsou otevření novým zkušenostem. Proto začněte s výchovou (nemyslíme hned cvičební dril, to rozhodně ne) vašeho štěněte co nejdříve, aby vyrostlo v dobře vychovaného psa.


2. Používejte pozitivní motivaci
Použití pozitivního motivace je velmi důležité pro úspěšnou výchovu psa. Tento typ tréninku se zaměřuje na odměňování správného chování namísto trestání za špatné chování. To umožní vašemu psovi naučit se nové věci s radostí a nadšením. Pokud odměníte s psa za dobré chování, bude se snažit toto chování opakovat.


3. Trénujte pravidelně 
Pravidelnost je klíčem k úspěchu. Je důležité najít si čas na pravidelný trénink a cvičení s vaším psem. I když to může být náročné, pravidelný trénink zlepší poslušnost a zvýší mezi vámi důvěru. Naučte ho postupně základní povely, jako je „ke mně“, „sedni“, „lehni“ a „zůstaň“. Pokud trénujete psa pravidelně, bude mnohem poslušnější a snadněji se přizpůsobí vašemu životnímu stylu.


4. Socializace je alfa a omega
Socializace je důležitou součástí výchovy. Štěně se musí naučit být v blízkosti lidí, jiných psů a pohybovat se v neznámém prostředí (různé dopravní prostředky, čekárna na veterině apod.) Pokud pes není správně socializovaný, může být plachý nebo agresivní vůči cizím lidem a oststním psům. Socializujte ho pozvolna a postupně, aby se s novými zkušenostmi cítil v pohodě a byl sebejistý.


5. Buďte trpěliví 
Výchova psa vyžaduje mnoho trpělivosti a času. Každý pes je jiný a má svůj vlastní časový rámec pro učení nových věcí. Buďte trpěliví a nechte ho postupovat vlastním tempem. Pozitivní posilování a pravidelné tréninkové lekce vám pomohou dosáhnout úspěchu.


 6. Poskytněte mu dostatek fyzické i psychické aktivity 
Pes potřebuje dostatek cvičení a mentální stimulace, aby vedl zdravý a šťastný život. Hrajte si s ním a vymýšlejte různé aktivity. Když nebude mít dostatek pohybu a psychického vyžití, může nudu zahánět destruktivním chováním. 


7. Podporujte vzájemnou důvěru
 Důvěra je klíčovým faktorem pro výchovu psa. Pokud váš pes nevěří vám, bude mnohem těžší ho ovládat. Ujistěte se, že s ním trávíte dostatek času a poskytujete mu lásku a péči. Vytvoření důvěrného pouta s vaším psem vám pomůže snáz ho učit nové věci.


8.  Buďte důslední a konzistentní
Konzistence je klíčová pro výchovu. Pokud chcete, aby váš pes poslouchal, musíte být konzistentní a důslední ve systému výcviku a odměňování. Jestliže se vaše pravidla a metody tréninku neustále mění, váš pes bude mít těžkosti s porozuměním, co od něj očekáváte.

Foto: Pexels.com