29.12.16 Výživa

8 rad o výživě koťat

Chystáte si pořídit malé koťátko? Chcete-li, aby z něj vyrostla krásná kočka nebo statný kocour, musíte si na správné výživě dát opravdu záležet.

  1. Koťata rostou až 10x rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy velkou pozornost.

  2. Strava musí být bohatá na vitamíny a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin a málo sacharidů. Rozhodně nejsou vhodné produkty s obsahem jater, ty jsou pro kočky moc energeticky vydatné.

  3. Koťata mají velmi malý žaludek, je proto nutné krmit je několikrát denně, aby do sebe dostala optimální dávku všech živin a vitamínů. Opravdu malé kočky krmte až 6x denně.

  4. Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa nebo speciální mléko pro kočky. Později přidávejte granulovanou stravu. Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostanete tak do kočky více tekutin.

  5. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná.

  6. Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně.

  7. Buďte pravidelní a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády.

  8. Důležité je také naučit koťata dodržovat pravidelný pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Také je oddělujte od misek s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu.