10.10.15 Zdraví a nemoci

Absces

Jedná se o bolestivý bolák vzniklý zánětem, který je vyplněný hnisem. Kočka si jej nejčastěji odnese jako nepříjemný pozůstatek po rvačce s jinými kočkami, když je zubem nebo drápem zanesena do rány infekce.

Rána ani nemusí být moc velká, někdy se jedná jen o malou ranku, kterou snadno přehlédneme. Pokud je však hluboká a zanítí se, vznikne bolestivý útvar. Co patří mezi místní příznaky ? Okolní otok, místo je na dotek bolestivé a horké. Někdy může absces vyvolat i celkové příznaky chronického zánětu (horečku, hubnutí, nechutenství, anemii). Velikost abscesu může být i několik centimetrů. Tvrdá bulka se může vstřebat, většinou však praskne a hnis se vyvalí ven.

Co dělat, když najdete na těle kočky ránu?

Nejprve ránu očistěte a vydezinfikujte (např. Betadinem). Jestliže se rána zanítí, místo je zduřelé, bolestivé a horké, ostříhejte srst v okolí rány a omývejte ji vlažnou čistou vodou. Pokud asbces sám do jednoho dne nepraskne, zajděte s kočkou k veterináři. Ten absces otevře, vyčistí a vydezinfikuje a ve vážnějších případech naordinuje podávání antibiotik.

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007