Adopce plaché kočky
Většina koček se v novém domově rychle zabydlí, ale některé potřebují delší čas, aby si zvykly. Bojácná zvířata se zprvu schovávají a o kontakt nestojí, ale s citlivým a trpělivým přístupem si k nim cestu najdete. Jak postupovat, aby vám kočka důvěřovala?
Důvodem plachého chování může být genetika. Některé kočky jsou od přírody úzkostnější. Tyto povahové vlastnosti se dědí, takže kotě po plachých rodičích bude pravděpodobně také bojácnější. Dalším důvodem může být nesprávná socializace - nedostatek kontaktu s lidmi během prvních osmi týdnů života. Pokud koťata nejsou správně socializována, budou vyděšená nebo stresována při kontaktu s lidmi. V neposlední řadě mohou za plachostí být nějaké špatné zkušenosti, které způsobily, že se kočka začala bát.
Znaky plaché kočky
Vystrašená kočka před vámi utíká a skrývá se. Bude mít rozšířené zorničky, sklopené uši a pravděpodobně se bude krčit. Tento strach může někdy přerůst v agresivní chování, když se jí snažíte například vyndat ze skrýše a ona nemůže utéct a jako poslední možnost zvolí taktiku „boje“. Agresivita se obvykle objevuje, protože se kočka cítí zahnaná do kouta, proto se snažte vyhýbat stresujícím situacím. Kočka by měla mít vždy možnost úniku (samozřejmě jen v rámci domácnosti).
Jak navázat vztah?
Existuje řada opatření, které můžete udělat pro to, aby se vaše „plašanka“ cítila bezpečněji. Poskytněte jí dostatek úkrytů po celém domě. Vybírejte různé typy skrýší na různých místech. Vlídně na kočku mluvte uklidňujícím tónem. Je to skvělý způsob, jak s ní navázat pouto. Nabízejte jí pamlsky a společnou hru, například pomocí mávátka. Hračky na prutu umožňují kočce interakci, aniž by se cítila ohrožena blízkým kontaktem. Když nebude mít o hru nebo pamlsky zájem, do ničeho ji nenuťte. Pokud je to možné, udržujte stálý denní režim a krmte ji ve stejnou dobu. Předvídatelné a uklidňující prostředí dává kočce pocit jistoty. Co se týče hlazení a mazlení, postupujte pomalu. Klidně se posaďte v blízkosti kočky, aby si mohla zvyknout na vaši přítomnost. Nevšímejte si jí, můžete si číst knihu nebo se koukat na televizi. Čas, který strávíte v její blízkosti, postupně prodlužujte, jak si bude kočka zvykat. Nechte kočku udělat první krok. Když si přijde pro pohlazení, krátce ji podrbejte. Kočky mají rády hlazení na tvářích, pod bradou, na hlavě a u kořenu ocasu. Mazlení si ale nevynucujte. Pomalu na kočku mrkejte, to je něco jako forma kočičího pozdravu. K vytvoření uklidňující atmosféry a potlačení stresu mohou pomoci syntetické feromony (např. Feliway). K překonání plachosti je třeba trpělivé a citlivé zacházení. Vyplatí se to, protože s kočkou pak navážete hlubší, důvěrný vztah. V případech, kdy nic nezabírá vám může poradit veterinář nebo kvalifikovaný kočičí psycholog.
Zdroj: Cats protection, Managing your cat’s behaviour, essential guide 10
Foto: Pixabay