Agrese vůči lidem
Lidé milují hlazení měkkého kočičího kožíšku, jenže u koček se toto jednání vždy nesetká s pochopením. Některá zvířata svou nelibost umí dát pořádně najevo. Co dělat, když váš mazlíček škrábe a kouše?
Vyloženě ofenzivní agrese vůči lidem je u koček naštěstí málo častá. Pokud je to problém vaší kočky, je vždy na místě poradit se s kočičím psychologem, který navrhne řešení „na míru“. Při defenzivní agresi kočka reaguje obranným chováním v situaci, kdy se cítí ohrožena. Může to být tím, že člověk překročil určitou, z kočičího pohledu bezpečnou, vzdálenost a ona nemůže utéct. Agresivní chování je časté i při nepříjemném úkonu, jako je třeba vyšetření u veterináře nebo česání dlouhé srsti. Někdy může být útočné chování důsledkem nevytíženosti temperamentního zvířete. Kočka je hravá šelma a to, co my bereme jako agresi, může ona brát jako hru na lov kořisti. Někdy může být agrese i známkou bolesti. Pokud dříve přátelská kočka náhle začne kousat nebo škrábat, vezměte ji raději k veterináři, abyste se ujistili, že nemá nějaké zranění nebo není nemocná.
Kdy kočka útočí?
O jakou formu agrese se jedná se pozná i podle toho, při jaké situaci kočka útočí (ve stresu, při hlazení, když má přebytek energie atd.) Orientovat se můžete i podle řeči těla. Například lekavá kočka může zaútočit, když ji cokoliv nového nebo neznámého vyvede z míry. Tam, kde by ostatní kočky utekly, mohou některé plašanky ze stresu zaútočit. V takovém případě však nesmíte odpovědět agresí. Pamatujte na to, že fyzické tresty rozhodně ničemu nepomohou, naopak mohou vést k eskalaci problémů. Naopak se snažte vyhýbat se stresovým situacím, které agresivní chování vyvolávají.
Syndrom petting and biting
Takzvané hlazení a kousání je u koček poměrně časté. Je to chování, kdy se kočka nechá relativně dlouhou dobu v klidu hladit, pak se otočí a zaútočí na hladící ruku, poškrábe ji nebo pokouše. Některé kočky jen trochu kousnou, jiné kousají a škrábají s překvapivou razancí. Příčina tohoto chování není zcela jasná. Předpokládá se, že kočky jsou citlivá zvířata, která hlazení pociťují jako příjemné jen po krátkou dobu. Kousání jako forma obranného chování navíc postupem času zesiluje, protože ukončení hlazení na kočku působí jako pozitivní posilování. Ale pozor, situaci nevyřeší, když budete v hlazení pokračovat, protože kočka by se začala bránit intenzivněji. Co tedy dělat? Postupovat pomalu a zjistit, jak dlouho je hlazení kočce příjemné a ukončit ho dříve, než zaútočí. Jaké jsou varovné signály? Uši sklopené dozadu, škubání kůže, mávání ocasem, rozšířené oční zornice, krátké ztuhnutí, kdy je kočka najednou na několik sekund absolutně nehybná. To všechno jsou signály, kdy byste měli hlazení ukončit. Také pokud kočka sedí a zvedne tlapku, je to varovné znamení. Kočky se obvykle navzájem olizují na hlavě a krku, takže dávají přednost hlazení kolem hlavy a taky na konci hřbetu u kořene ocasu. Některé kočky mají citlivé oblasti, například bříško, na kterých hlazení nemají rády, proto je vynechte. Mnoho koček dává přednost krátkému pohlazení před dlouhým mazlením. To prodlužujte postupně a hlaďte kočku pouze v oblastech, kde je jí to příjemné. Nehlaďte celými dlaněmi, protože při tom může vznikat v srsti statická elektřina, což může být zvířeti nepříjemné. Škrábání prsty má většinou větší úspěch.
Lovecké útoky na paže a nohy
Když kočky napadají lidem ruce a nohy, často se jedná o lovecké chování. Můžete si však všímat řeči těla, kdy mimika a zvukové projevy jsou odlišné od agresivního chování. Lov je totiž vyvolán pohybem. Často kočka útočí zezadu, z úkrytu nebo mu předchází pronásledování. U koťat tohle chování vypadá roztomile jako neškodná hra a reakce majitele toto chování ještě posiluje. U dospělých koček je však nepříjemné a může docházet i k ošklivým škrábancům. K těmto útokům mívají sklon převážně mladší, temperamentní a nevytížené kočky. Myslete na to, že kočky jsou šelmy plné energie, které se potřebují dostatek pozornosti a vybouření. Navíc škádlení rukama mohou brát jako útok, proto přesměrujte lovecké chování na vhodnou hračku. S kočkou si každý den aspoň 20 minut hrajte, aby si vybila přebytečnou energii. Výborné jsou
pruty s peříčky, které kočkám simulují let ptáka,
udice s myškou nebo laserové ukazovátka. A nezapomeňte hračky střídat. Když přijdete pokaždé s něčím trošku jiným, kočku bude hra nesmírně bavit.
Zdroj: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Fotka od PDPics z Pixabay