Dlouhosrsté plemena, jako je třeba perská kočka, je třeba pravidelně česat, aby jim hustá podsada neplstnatěla. Bohužel některé kočky na kartáčování reagují agresivně, protože si ho spojují s nepříjemnými vzpomínkami. Jak postupovat, abyste péči o srst přestáli bez kousanců a škrábanců?
Pravidelná péče o srst je nezbytná. Jak bude náročná, záleží samozřejmě na plemeni. Mnoho krátkosrstých koček je prakticky bezúdržbových a péči o srst zvládá samo. Aby se kožíšku dodal lesk, lze ho přetřít jelenicí. Některá plemena, jako je britská kočka, mají srst hustší a je vhodné je jednou týdně důkladně vykartáčovat kartáčem z prasečích štětin. Polo-dlouhosrstá plemena se kartáčují jednou až dvakrát týdně. V období línání lze krátkosrsté i polo-dlouhosrsté kočky samozřejmě vyčesávat častěji. U zvířat s dlouhou srstí a hustou podsadou je péče nejnáročnější. Kočka si sama vlastním jazykem se zacuchanými smotky srsti neporadí. V nejhorším případě, když je srst plná chuchvalců, pomohou už jen nůžky (pozor, abyste kočku nestřihli!) U perských koček se proto doporučuje každodenní česání a kartáčování. Srst se pročesává nejdříve hřebenem proti srsti a poté se kartáčuje po směru srsti. Pokud se v srsti tvoří smotky, pokuste se je nejprve opatrně rozplést mezi prsty a teprve potom si vezměte na pomoc rozčesávač. Podržte smotek u kořene, opatrně, ale pevně začněte rozčesávat na horním konci a postupujte směrem dolů. Srst perských koček se jednou za čas také pudruje, aby se tolik necuchala a případné smotky šly lépe oddělit. Lze využít speciální kočičí pudr, případně dětský pudr (např. Johnsons baby). Srst se promne rukama, aby se pudr rovnoměrně rozptýlil. A poté se kočka vykartáčuje, s pudrem se odstraní i mastnota a špína.
Na česání zvykejte kočku odmala
Na kartáčování je dobré zvykat už kotě. Začít brzy je zvláště důležité u dlouhosrstých koček. Odměňujte kočku za dobré chování při manipulaci, aby si česání spojilo s příjemnými zážitky. Pokud by to bolelo, spojí si česání s negativními vzpomínkami a příště bude vzdorovat. Někdy může kočičí odpor k česání eskalovat v agresivní chování. Zvlášť když dospělá kočka na česání nebyla zvyklá a prožila nějaké rozčesávání, které bylo bolestivé. Kočka se pak bude bránit a může vzniknout začarovaný kruh...
Jak z toho ven?
Nikdy za to kočku netrestejte. Nekřičte na ni, ani ji nedržte násilím, protože to nepomůže a váš mazlíček se bude víc bát nebo bude agresivnější. Aby se začarovaný kruh agresivity a strachu přerušil, neměla by si kočka dávat česání do spojitosti s bolestí a pevným držením. Nejprve proto položte hřeben nebo kartáč na viditelné místo, například na konferenční stolek. Kočka se pravděpodobně schová, protože si bude myslet, že už ji zase budete česat. Jestliže se však po určité době nic nestane, zase z úkrytu vyleze. Prvním krokem proto je, aby si kočka zvykla na hřeben a kartáč a zase se chovala normálně. V dalším kroku vezmete kartáč do ruky v době, kdy kočka například leží vedle vás na gauči a má mazlivou náladu. Ale dál s ním nic nedělejte, jen mějte kartáč v ruce. Pokud kočka zůstane v klidu ležet, dostane odměnu v podobě oblíbeného pamlsku. Uteče-li, opakujte to při další příležitosti, kdy klidně leží. Až si zvykne na pohled na kartáč ve vaší ruce, můžete ji s ním opatrně hladit po zádech. Když si to nechá líbit, opět ji odměňte pamlskem a pochvalte ji. Takto si postupně krok za krokem naučí, že česání nemusí být bolestivé, ale může být dokonce příjemné.
Na co si dát pozor?
Nekartáčujte vaši kočičí kamarádku příliš dlouho na jednom místě, protože kočky mají kůži tenčí než psi a dlouhé vyčesávání je jim nepříjemné. Kartáčujte ji po směru růstu srsti, od temene směrem k ocasu. Po bocích a ramenou kartáčuje dolů. V mezidobí mezi kartáčováním lze používat univerzální rukavice, které rychle odstraní ze srsti špínu prach a odumřelé chlupy. Pro ještě rychlejší péči jsou vhodné speciální vlhčené ubrousky, které omezují tvorbu lupů. Obzvláště jemné jsou díky vitamínu E a extraktu z aloe vera, který dodá kočičí srsti jemnost a lesk. Rukavice a ubrousky se hodí zejména pro krátkosrstá plemena.
Foto: Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.