11.09.17 Zdraví a nemoci

Alergie na bleší kousnutí

Na první pohled může člověku připadat, že blecha je jen parazitem znepříjemňujícím mazlíčkův život. Což je částečně pravda – bleší kousnutí způsobuje podráždění kůže vedoucí ke svědění, které je zvířeti velmi nepříjemné a může ho až stresovat.

Bleší kousnutí přináší ale i horší následky, například poměrně častou alergii na bleší kousnutí (FAD, Flea Allergy Dermatitis). Jedná se o intenzivní svědění pokožky způsobené látkami v bleších slinách, které může přetrvávat až po dobu 3 týdnů. Nepřetržitým škrábáním může zvíře začít ztrácet srst a poraněná místa na kůži jsou pak možným zdrojem pro šíření infekce. U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost. Veterináři i zkušení chovatelé se shodují, že je vždy lepší napadení blechami předcházet než složitě řešit následky jejich invaze. Pro psy je možné použít některý spot-on přípravek, který chrání psa proti blechám po dobu 4 týdnů. Přípravek funguje jak v rámci prevence, tak i v rámci léčby napadení blechami anebo způsobené dermatitidy. Pro kočky je nutné zvolit přípravek, který pro ně nebude toxický a bleší patálie spolehlivě vyřeší. U koček napadených blechami nebo i v rámci prevence je možné aplikovat například pipety Advantage ve formě spot-on (kapky za krk). Je vhodný i pro koťata od 9. týdne a březí a laktující kočky a dokonce i králíky starší 11 týdnů či s váhou nad 1,2 kilogramu. Chovatelé jej kromě prevence před blechami mohou použít i v rámci léčby alergie na bleší kousnutí.

Jak se spot-on aplikuje?

  1. Vyjměte pipetu z balení.

  2. Držte pipetu ve svislé poloze, otočte víčkem a sejměte ho. Použijte obrácený konec víčka, jeho otáčením odstraňte uzávěr pipety.

  3. Rozhrňte srst na krku zvířete při bázi hlavy, aby byla viditelná kůže.

  4. Špičku pipety přiložte ke kůži a několikerým stlačením pipety aplikujte obsah přímo na kůži.