13.01.24 Péče

Alternativní způsob terapie u psů: Bachovy esence

V praxi se u problémových psů někdy využívají alternativní léčebné metody. K podpůrným prostředkům alternativní medicíny patří například Bachovy květy. Pokud se užívají správně, mohou podpořit zdraví a pomoci usměrnit chování psa. 

Bachovy esence se staly v poslední době stále oblíbenější formou přírodní podpory emocionálního a duševního zdraví nejen u lidí, ale i u našich čtyřnohých kamarádů. Metoda byla vyvinuta doktorem Edwardem Bachem v roce 1928 v Anglii. Zaměřuje se na harmonizaci emocí a psychiky. 

Co jsou Bachovy esence?
Bachovy esence jsou přírodní extrakty z květů, které byly namáčeny ve vodě a následně konzervovány alkoholem. Každá esence odpovídá určitému emocionálnímu stavu nebo vzorci chování. 

Psi, podobně jako lidé, prožívají různé emoce. Bachovy esence mají schopnost harmonizovat a vyrovnávat emocionální nerovnováhy, které mohou být způsobeny strachem, stresem, osamělostí nebo jinými faktory. Jsou založeny na principu, že emocionální nerovnováha může ovlivnit fyzické zdraví. 

Proč se poradit s odborníkem? 
V ideálním případě je vždy dobré spolupracovat s odborníkem – specialistou na přírodní medicínu. Celá věc není jednoduchá, nestačí si jen na internetu najít pár základních informací. Pokud má pes nějaký problém, v první fázi odborník podrobně vyzpovídá majitele psa. Přece jen majitel zná svého svěřence ze všech nejlíp a dokáže poskytnout nezbytné informace... Koncentráty Bachových květů pomáhají harmonizovat celkový psychický stav a navodit duševní rovnováhu. Zvířata na ně často rychle reagují, takže je možné dosáhnout harmonizace během krátké doby, zvlášť když je nerovnováha důsledkem nějakého hodně nepříjemného zážitku. Vrozené osobností vady nebo poruchy se dají pomocí Bachových květů ovlivnit jen časově omezeně, často jen na dobu podání. Důležité je zjistit, zda změna chování nemá nějaké organické příčiny. Někdy by se měl terapií podrobit dokonce i majitel, pokud problém zvířete odráží problém v rodině (např. hádky) To vše nejlépe odhalí odborník a poradí s výběrem vhodných esencí. Výhodou této terapie je, že špatná volba esencí nenatropí škody a rovněž nemá kontraindikace ani vedlejší účinky. 

V jakých situacích se Bachovy esence používají?
Při akutních psychických potížích, strachu, agresivitě, při poruchách chování, jako je nečistotnost, při potížích se začleněním, při úrazech a ve vypjatých situacích, jako je návštěva veterináře, porod atd. 

Základní Bachova květová terapie pro regulaci psychiky

Bojácnost, úzkost
Bojácná, často senzitivní zvířata, která vykazují vystrašené chování. Bojácnost je nevyjasněná, příčiny lze obtížně určit: Aspen (osika)

Nesnášenlivost
Psi jsou nesnášenliví vůči ostatním psům, jsou netolerantní a často projevují známky agresivity: Beech (buk)

Nejistota
Psi projevují nápadně nejisté chování, většinou působí nerozhodně, zaraženě a váhavě: Cerato (olověnec) 

Výbušnost, napadání
Chování ovlivňuje vnitřní tlak, sklony k náhlým výbuchům temperamentu a nutkavému chování: Cherry – Plum (třešeň)

Přivlastňování, touha po pozornosti
Psi chtějí být neustále v centru pozornosti. Od svého okolí očekávají plnou pozornost, lásku a uznání. Když se jim jí nedostane, dostaví se protestní reakce, často majetnické chování: Chicory (čekanka), Heather (vřes) 

Žárlivost a zlost
Žárlivá zvířata, která se chovají nápadně nepřátelsky, častá averze, zlost, agrese : Holly (cesmína).

Netrpělivost a prudkost
Zvířata působí netrpělivě, mírně podrážděně až hekticky, mají sklon k přehnaným reakcím a napětí. Impatiens (netýkavka)

Plachost a strach
Plachá a bojácná zvířata, která reagují přecitlivěle, mají strach z určitých známých věcí nebo situací: Mimulus (kejklířka)

Ochranitelské postoje 
Přehnaně protektivní chování a strach o druhé: Red chestnut (kaštan)

Panika, hysterie
Psi s častými stavy vnitřní paniky nebo velkými návaly strachu: Rock- rose (devaterník penízkový)

Agrese, teritoriální chování, nezdravá dominance 
Příliš dominantní zvířata se sklonem k tyranizování jiných zvířat nebo i lidí: Vine

Tyto a další řadové esence se používají  promyšleně a plánovaně, nejsou určeny pro krizovou a nouzovou situaci. 

První pomoc: Kapky Rescue Remedy
Jako Rescue označujeme osvědčenou směs pěti koncentrátů Bachových květů, které jsou už po desetiletí používány jako první pomoc při menších či větších kritických situacích. Je to pomoc v nouzové situaci, ať už je jakákoli. Může být zcela neočekávaná a náhlá (úraz, šok, pobodání hmyzem aj.), anebo očekávaná (Silvestr a ohňostroj, návštěva veterináře aj.). Často již po pouhém podání kapek Rescue Remedy lze u zvířat pozorovat samoléčebné procesy.
Jsou kombinací pěti květových esencí: 
Impatiens (natýkavka) – proti stresu a napětí
Star of Bethlehem (snědek chocholičnatý) – proti šoku a leknutí
Cherry Plum (slivoň myrobalán) – proti ztrátě kontroly a náhlým citovým výlevům
Rock Rose (devaterník penízkovitý) – proti přehnaným reakcím a panickým stavům
Clematis (plamének) – proti tendenci vzdát to, upadnout do bezvědomí

Krizovou esenci lze akutně používat společně s osobnostní směsí na míru. 

Jak se esence podávají?
Kapky lze podat psovi přímo na jazyk. Pokud k tomu zvíře není ochotné, je možné podat je na dlani, ve vodě, na oblíbeném pamlsku i na krmivu. Důležité je podávat je pravidelně a před podáním vždy protřepat lahvičku. Obvykle se psům podává 4x 4 kapky denně. Ale opět platí, že s dávkováním nejlépe pomůže odborník. 


Jak poznat, že kapky pomáhají?
Změny chování: Pokud se pes začne chovat klidněji, sebejistěji a bezpečněji, může to být známka úspěšného působení.
Snížení stresových reakcí: Méně viditelné projevy stresu, jako je trhání na vodítku nebo vykazování agresivity, mohou naznačovat účinnost esencí.

Bachovy květy mohou být pro psy cenným doplňkem. Přestože nejsou náhradou za odbornou péči, mohou působit jako efektivní doplněk k celkovému zlepšení kvality života psa. 

Zdroj: Angela Wegmannová, Když můj pes nechce poslouchat, Euromedia Group – Knižní klub, 2011
Foto: Pexels.com