16.03.17 Plemena

Americký curl

Historie

Plemeno pochází z Kalifornie. První kočka se zvláštníma, dozadu stočenýma ušima, která se stala zakladatelkou chovu, se jmenovala Shulamith. Původně se tato černá kočička toulala po ulicích, než se v roce 1981 dostala do rodiny Rugových, kde následně vrhla koťata, z nichž dvě měla také ouška stočená dozadu. Bylo rozhodnuto tento zvláštní znak standardizovat na nové plemeno. První americký curl byl oficiálně vystaven v roce 1983. Americká chovatelská organizace TICA dlouhosrstého amerického curla oficiálně uznala v roce 1987. Manželé Rugovi se rozhodli vyhovět přání chovatelů a křížením s kočkou domácí vyšlechtili i krátkosrstou variantu curla. Obě varianty byly největší americkou chovatelskou organizací CFA uznány současně v roce 1991. Převážně evropská organizace FIFe plemeno uznala v roce 2002. Dodnes se jedná o plemeno málopočetné.

Vzhled

Jedná se o středně velkou kočku. Váha je udávána v rozmezí 3-6 kg. Plemenný standard polodlouhosrsté americké kadeřavé kočky, jak se americkému curlovi také říká, je identický se standardem krátkosrsté, s výjimkou délky srsti. Hlava je klínovitá. Nejdůležitějším znakem jsou uši. Jsou střední velikosti, stojí na rozích hlavy, jsou neseny přímo a měly by se plynule svažovat od obličeje dozadu, špičkami doprostřed týla. Ochlupení je žádoucí. Všichni curlové se rodí s rovnýma ušima, ty se jim začínají křivit až zhruba týden po narození. Plného zakřivení nabudou po čtyřech měsících. Plemeno se chová ve všech možných barvách a kresbách. Jsou možné ty nejzvláštnější kombinace zbarvení a základních barev. Barva očí může být žlutá nebo zelená, u koček se zbarvením colour point je vždy modrá.

Povaha

Americký curl je velmi inteligentní a přátelská kočka, která zbožňuje svou rodinu. Je zvědavá, ráda je v centru zájmu, miluje lidskou pozornost. Pohlazením a pomazlením nepohrdne, protože blízkost člověka vyhledává. Dokáže být velmi hravá a aktivní, záleží na momentální náladě. Jelikož tyto kočky mají vyrovnanou povahu a nenechají se jen tak zastrašit, vyhovuje jim život v rodinách s dětmi. S ostatními kočkami, ale také se psy, vycházejí dobře.

Péče

U amerického curla téměř zcela chybí podsada, takže péče o srst nedá tolik práce, ale pravidelné kartáčování je zapotřebí. Kočka nepotřebuje žádnou zvláštní péči o uši. Jen je nesmíte ohýbat dopředu, protože byste je mohli poranit. Vzhledem k hravé povaze je vhodné poskytnout těmto kočkám dostatek příležitostí k společné zábavě (laser, mávátko atd.). Vhodné je opatřit jim pořádný šplhací strom.

Foto: Heikki Siltala, catza.net

Zdroj informací: standard plemene; Encyklopedie koček, Esther J.J. Verhoff-Verhallenová