04.06.11 Zdraví a nemoci

Antikoncepce pro psy?

Možná máte doma psa i fenku a období říje je pro vás velmi stresujícím období. Udržet zvířata od sebe vyžaduje pevné nervy a pořádné úsilí… A někdy to i přes veškeré snahy může skončit nechtěným nakrytím. Jak tomu předejít?

 

Samozřejmě nejjednodušším (a podle mnohých veterinářů i nejlepším) řešením je kastrace. Ta však znemožní reprodukci navždy (více se o ní můžete dočíst zde). Někteří chovatelé to řeší pomocí hormonální antikoncepce pro feny. U nás jsou nejpoužívanější injekční preparáty (např. Depo-Promone, Covinan), které se aplikují feně většinou v anestru (klidové období mezi říjemi). Přípravky na hormonální bázi oddálí hárání minimálně o tři měsíce (v praxi však může být fenka bez říje i rok). Jako alternativa injekčních preparátů jsou k dispozici i hormony v tabletách (například Pillkan). Jenže užívání hormonální antikoncepce se neobejde bez rizika. Veterináři varují, že injekce mohou u některých jedinců způsobit vážné choroby, například zánět dělohy nebo rakovinu mléčné žlázy. (Více se o zánětu dělohy můžete dočíst zde) Kromě toho hrozí také glukózová intolerance, která může vyústit až v diabetes, nebo „jen“ přibývání na váze díky zvýšené chuti k jídlu. Některé feny se změní i v chování – jsou odtažitější a méně hravé. Proto se o užívání hormonální antikoncepce vždy poraďte s veterinářem.

 

Antikoncepce pro samce

Novinkou v oblasti veterinární medicíny je antikoncepce pro psí samce. U domácích mazlíčků dočasně nahrazuje účinek chirurgické kastrace a navíc tlumí nepříjemné průvodní jevy, jako je například značkování močí, toulání za fenami a „obskakování”. Psí antikoncepce se od ženské hormonální antikoncepce zásadně liší. Je podávána v podobě podkožního implantátu pohlavně dospělým psům - samcům. Obsažená účinná látka deslorelin utlumí hormony, které jsou zodpovědné za reprodukci zvířat. „Pokud chovatel psa zvolí chirurgickou kastraci, jedná se o nevratný krok. Podkožní implantát s účinnou látkou deslorelin zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC.

 

Utlumené psí libido

Látka deslorelin dokáže u zvířat dočasně snížit hladinu samčího pohlavního hormonu testosteronu, díky tomu je utlumeno psí libido a snížena funkčnost samčích reprodukčních orgánů. Aplikaci preparátu provádí veterinář pomocí implantátoru v oblasti volné kůže na hřbetě mezi krční a bederní páteří. Účinek neplodnosti se dostaví přibližně po šesti týdnech od ošetření. Implantát je biokompatibilní, po půlroce se samovolně vstřebá a není potřeba jej vyjmout.

„Použití této antikoncepce je dnes široké. Velice slibné jsou výsledky francouzské studie, v níž odborníci využívali implantát v řízené reprodukci u léčby neplodných fen. Po následném připuštění jich zabřezlo 65 %. Dalším přínosem je řešení pomočování u vykastrovaných fen nebo eliminace sebedestruktivního chování papoušků či potlačení značkování močí u kastrovaných kocourů a koček,” prozrazuje MVDr. Zelinková.

 

Nezbývá než dodat, že o vhodnosti jednotlivých preparátů nebo zákroků (kastrace) se vždy poraďte s veterinářem!