07.03.24 Zdraví a nemoci

Antiparazitika pro kočky, podle čeho se orientovat?

Nastává čas, kdy i majitelé koček musí řešit ochranu svých kočičích kamarádů proti parazitům, zejména u venkovních koček. Kočky, stejně jako psi, mohou být hostiteli řady parazitů, včetně vnějších parazitů, jako jsou blechy, klíšťata a vši, a vnitřních parazitů, jako jsou červi. Správný výběr antiparazitika může ochránit vaši kočku před vážnými zdravotními problémy a zajistit jí pohodlný a zdravý život. U koček je potřeba klást důraz na výběr vhodné ochrany, jelikož jsou oproti pejskům citlivější na složky obsažené v antiparazitikách.

Typy antiparazitik pro kočky
1. Externí antiparazitika
Tyto přípravky jsou určeny k ochraně kočky před vnějšími parazity, jako jsou blechy a klíšťata. Běžné formy zahrnují spot-on kapky, obojky, spreje a šampony. Stejně tak jako u pejsků, i u koček obojky vydrží celou sezónu a spot-ony musíte častěji reaplikovat.

2. Interní antiparazitika
Slouží k ochraně kočky před vnitřními parazity, jako jsou různé druhy červů. Tyto přípravky se obvykle podávají orálně ve formě tablet nebo past.

3. Kombinovaná antiparazitika
Nabízejí širokospektrální ochranu proti jak vnějším, tak vnitřním parazitům. Tyto produkty jsou vhodné pro majitele, kteří hledají jednoduché a komplexní řešení.

Jak vybrat antiparazitikum pro kočku
1. Zdravotní stav a věk kočky
Některé přípravky nejsou vhodné pro koťata, březí nebo kojící kočky. Vždy si přečtěte pokyny a doporučení výrobce a v případě pochybností se poraďte s veterinářem.

2. Životní prostředí a styl života
Kočky, které mají přístup ven, jsou většímu riziku expozice parazitům než kočky, které žijí výhradně v domě. Váš výběr by měl odrážet tyto faktory.

3. Rezistence parazitů
V některých oblastech mohou být paraziti rezistentní na určité typy antiparazitik. Veterinář vám může doporučit nejúčinnější řešení pro vaši oblast.

4. Preferovaná forma aplikace
Některé kočky mohou být nervózní nebo agresivní při pokusech o podání tablet. V takovém případě mohou být vhodnější spot-on přípravky nebo obojky.

Na co si dát pozor
1. Antiparazitika pro psy
Nikdy nepoužívejte přípravky určené pro psy na kočkách, protože mohou obsahovat látky, které jsou pro kočky toxické, zejména Permethrin, který je pro kočky velmi jedovatý. Ten může vyvolat nejen alergické reakce a kožní problémy, ale i zvracení nebo deprese.  

2. Předávkování
Vždy dodržujte doporučené dávkování podle hmotnosti a věku vaší kočky. Předávkování může vést k vážným zdravotním problémům.

3. Vedlejší účinky
Monitorujte vaši kočku po podání antiparazitika na příznaky nežádoucích reakcí a to alespoň první den po aplikaci.  Výběr antiparazitik pro kočky je tedy velmi důležitý a je zapotřebí pečlivý výběr a nastudovat si složení, zda je vhodné zrovna pro vašeho kočičího kamaráda.