07.03.24 Zdraví a nemoci

Antiparazitika pro psy, podle čeho se orientovat?

Nastává období, kdy každý majitel pejska bude muset řešit ochranu svého pejska před parazity, a to zejména před klíšťaty. Antiparazitika pro psy jsou zásadní součástí prevence a léčby různých parazitárních nemocí, které mohou ohrozit zdraví vašeho psího kamaráda i lidí v jeho okolí. Paraziti jako klíšťata, blechy, vši, škrkavky, tasemnice nebo srdcovky mohou psům způsobit vážné zdravotní problémy, včetně dermatitidy, anémie, zažívacích potíží nebo dokonce vážných onemocnění srdce. Vybrat správné antiparazitikum pro vašeho psa je proto klíčové.

Typy antiparazitik
1. Externí antiparazitika
Jsou aplikována přímo na kůži nebo srst psa a slouží k ochraně proti klíšťatům, blechám a jiným vnějším parazitům. Zahrnují spot-on přípravky (kapky na kůži), sprej, obojekšampon. Z toho obojky vydrží na celou sezónu a spot-ony musíte znovu aplikovat po 12 měsících.

2. Interní antiparazitika
Jsou určena k ochraně psa před vnitřními parazity, jako jsou červi (škrkavky, tasemnice, srdcovky). Podávají se orálně ve formě tablet, past nebo injekcí.

3. Kombinovaná antiparazitika
Nabízí ochranu jak proti vnějším, tak vnitřním parazitům. Jsou ideální pro majitele, kteří chtějí komplexní ochranu pro svého psa.

Jak vybrat antiparazitikum
1. Věk a hmotnost psa
Některé produkty nejsou vhodné pro štěňata nebo malé psy. Vždy zkontrolujte, zda je produkt vhodný pro věk a hmotnost vašeho psa.

2. Zdravotní stav psa
Psi s určitými zdravotními problémy mohou vyžadovat specifický typ antiparazitika. Poradit se s veterinářem je v tomto případě nezbytné.

3. Životní styl a prostředí
Psi, kteří tráví hodně času venku nebo v kontaktu s jinými zvířaty, mohou vyžadovat silnější nebo specifické typy ochrany.

4. Rezistence parazitů
V některých oblastech mohou být paraziti rezistentní vůči určitým antiparazitikům. Veterinář vám může doporučit produkty, které jsou v vaší oblasti nejúčinnější.

5. Preferovaná metoda aplikace
Někteří majitelé upřednostňují jednoduchost spot-on přípravků, zatímco jiní dávají přednost orálním tabletám. Vyberte si formu, která vám a vašemu psovi nejvíce vyhovuje. Prevence před parazity je klíčová pro zdraví a pohodu vašeho psa. Vždy se poraďte i s veterinářem před zahájením jakékoliv antiparazitické léčby, abyste se ujistili, že zvolíte nejvhodnější a nejbezpečnější možnost pro vašeho pejska.