11.05.21 Zdraví a nemoci

Aplikace léků

V životě každého psa někdy nastane okamžik, kdy mu musí být podán lék. Ať už preventivně, například odčervovací tableta, nebo v rámci léčby choroby či po úrazu. Jak na to?

Pilulka
Některé tablety jsou vyráběny s masovou příchutí, aby je pes snědl dobrovolně. Další možností je obalit tabletu paštikou, sýrem, vložit ji do měkkého pamlsku, kousku pečiva potřeného tvarohem apod. To je pro psa nejpříjemnější forma podání léku, které se nebude bránit. Někteří psi však ukrytou pilulku odhalí a vyplivnou, proto nezbývá jiné řešení, než dát ji přímo. Jak na to? Před podáním léku by měl pes sedět po vašem boku. Zdvihněte mu hlavu a levou ruku položte napříč čenichu, spodní čelist stačte dolů, aby pes otevřel tlamu. Dosáhnete toho lehkým oboustranným tlakem prstů na pysky ze strany zubů. Pes by měl mít hlavu svisle, jak je to nejvíc možné. Pravou rukou vložte tabletu co nejdál do tlamy, ideálně na kořen jazyka. Pak psa ťukněte do spodní čelisti, což ho přiměje stisknout čelist. Na čumák mu můžete dát trochu jogurtu, aby se začal olizovat a polkl. Další možností je jemně fouknout do nosu nebo rukou masírovat oblast hrtanu, čímž vyprovokujete polykací reflex. Následně sledujte, jestli pilulku opravdu spolkl. Někteří psi jsou přímo mistři ve vyplivování tablet a je nutné postup zopakovat. 

Tekutý lék
Spoléhat na to, že pes lék vypije rozpuštěný ve vodě, nelze. Samozřejmě záleží i na chuti léku, například jitrocelový sirup, který podporuje vykašlávání, psům díky sladké chuti většinou chutná, a tak ho stačí nalít a talířek a pes ho olíže. Kapky lze nakapat na krmivo, ideálně na konzervu. Ale léky, které pes odmítá přijmout (například ředěný peroxid vodíku na vyvolání zvracení po pozření nestravitelné věci), je nutné podávat přímo. Jak na to? Do větší stříkačky bez jehly si natáhněte správnou dávku léku. Posaďte se za psa a vezměte mu jednou rukou hlavu do dlaně a přidržujte mu hlavu tak, aby čumák směřoval nahoru. Otevřete psovi tlamu jako při podávání pilulky a opatrně vstříkněte lék na kořen jazyka. Po každém vstřiku zavřete psovi tlamu tak, abyste ho přiměli ke spolknutí. Dejte si pozor, abyste psovi nevstřikovali velkou dávku najednou, aby se pes nedávil a lék neplival 

Oční kapky nebo mast
Pokud je nutné kapky nebo mast uchovávat v lednici, před aplikací je vyndejte, aby měly pokojovou teplotu. Psovi uchopte hlavu a zafixujte ji. Kapky se obvykle kapou do vnitřního koutku spodního víčka. Při aplikaci masti spodní víčko přehněte dolů palcem, až se vytvoří „kapsička“ a tam vymáčkněte požadované množství. Jakmile mast nanesete, rychle se rozptýlí po povrchu oka. Dávejte přitom pozor, abyste se špičkou tuby nebo lahvičky nedotkli oka.

Všechny léky podávejte podle pokynů veterináře nebo podle příbalového letáku. 

Zdroj: Don Harper, Všechno o psech, kniha otázek a odpovědí, Perfekt, 1999
Foto: pixnio.com