30.08.17 Plemena

Balinéská kočka

Historie

Balineska je v podstatě polodlouhosrsté „provedení“ siamské kočky. Stavba těla by měla být identická jako u siamských koček. Také povaha je hodně podobná, i když mnozí chovatelé tohoto plemene tvrdí, že balinesky jsou klidnější než jejich krátkosrsté příbuzné. A jak vznikly? Již odedávna se spontánně rodily v chovech siamských koček dlouhosrstí jedinci. Gen pro dlouhou srst je vzhledem ke genu pro krátkou srst recesivní. Proto může být po dlouhé generace nesen krátkosrstými kočkami a předáván jejich potomstvu, aniž by se muselo narodit jediné kotě s dlouhou srstí. Pokud se náhodou spojí dvě krátkosrsté kočky, které obě nesou gen pro dlouhosrstost, je šance, že jedno nebo více koťat bude mít dlouhou srst. V chovu byly zpočátku dlouhosrstí jedinci vyřazováni jako vadní, teprve v roce 1963 se jich ujaly americké chovatelky Helen Smith a Marion Dorsey a podle předem promyšleného chovného programu z nich vyšlechtily nové plemeno. Zpočátku se toto plemeno nazývalo dlouhosrstá siamská kočka, později se přejmenovalo na balinesku, protože elegantní pohyby kočky připomínaly pohyby tanečnic na ostrově Bali. V USA jsou uznávány od roku 1970, FIFe je uznala od roku 1984.

Vzhled

Jedná se o středně velké plemeno s váhou od 2,5 do 5 kg. Osvalené tělo by mělo být dlouhé a štíhlé a nesmí nikde vykazovat hrubost. Zadní nohy jsou vyšší než přední. Nohy jsou štíhlé a dlouhé s oválnými tlapkami. Ocas je dlouhý a tenký. Hlava je klínovitá a při pohledu zepředu tvoří spolu s velkýma ušima perfektní trojúhelník. Brada je mohutná, ale ne příliš výrazná. Profil nemá žádné prohnutí, ale přechází plynule v čelo. Oči jsou mandlového tvaru, na hlavě šikmo posazené; dává se přednost co nejčistší tmavě modré barvě. Polodlouhá srst balinesek je hedvábná a jemná s menším množstvím podsady a musí přiléhat těsně ke kůži. Osrstění na ocase je dlouhé a hedvábné. Jsou u ní povoleny všechny barvy, které známe u siamek. I u balinesek jsou koncové části těla (uši, maska, tlapky a ocas) tmavěji zbarvené než zbytek těla.

Povaha

Charakter balinesek je podobný jako u siamských koček. Jedná se o inteligentní kočky se silně osobitým charakterem. Jsou velmi hravé a hravost jim zůstává do vysokého věku. Lze je naučit různým zábavným kouskům (aportování míčku atd.). Mnohdy jim nevadí ani procházky v postroji. Milují lidskou společnost a těžce snášejí samotu. Vyžadují lidskou pozornost. Když mají pocit, že jsou přehlížené, vynucují si pozornost hlasitým mňoukáním. Také v době říje bývají hlučné. Jestliže jste celé dny v práci, je dobré pořídit kočce společníka na hraní. Většina balinesek dobře vychází s ostatními kočkami. Ideální je pořídit si rovnou dvě koťata nebo podobně naladěné plemeno (siamské, orientální). Kočky se stanou nerozlučnými kamarádkami, budou si spolu hrát a spát v klubíčku jedna přes druhou. Balinesky jsou velmi pohyblivé a dobře šplhají a skáčou. Jsou živé, temperamentní a velmi zvědavé. 

Péče

Balinéská kočka nemá bohatou podsadu jako mnoho jiných polodlouhosrstých plemen, proto je relativně jednoduché pečovat o její srst. Kartáčuje se přibližně jednou týdně. Uši, oči a drápky se udržují stejně jako u ostatních koček.


Zdroje: Encyklopedie koček, Esther J.J. Verhoff-Verhallenová,  Kočky, kocouři a koťata, Albert Pintera, Práce

Foto: Heikki Siltala, catza.net