29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
25.04.10 Výchova a výcvik

Bázlivý pudlík

Mám dotaz ohledně našeho trpasličího pudlíka, kterému je 15 měsíců. Abych začala od začátku… Koupili jsme ho na inzerát, vlastně jsme neviděli ani matku. U chovatelky (jestli se tak dá vůbec nazvat) byly jen malá štěňátka různých plemen. Cestou domů se pozvracel v autě, ale jinak byl hodný – netesknil. Bydlíme ve třetím patře a on běhal po schodech, jen co měl jistější krok. Ale pak, netuším proč, se vždy u schodů zasekl a nešel. Nevím o ničem, co by se mu přihodilo nepříjemného. Začali jsme ho do schodů nosit, a tak je tomu dodnes. Lákala jsem ho na pamlsky, ale bez výsledku. Také jsem zkoušela dát ho na předposlední schod jestli půjde sám, ale rozplácl se a třásl se strachem. Tak už raději nic nezkouším, je mi ho líto. Také se bojí v autě, zvracel a slintal. Zvracení jsme zvládli prášky, ale slintá pořád. Ať jej mám na klíně nebo je přikurtovaný na zadním sedadle, slintá stejně. Vyzkoušeli jsme homeopatika - Tabacum, ale bez efektu. Je celkově plachý a hodně lekavý, ale jinak je to čertík a náš miláček. Také měl začátkem úraz, zlomil si přední nohu. Má tam plotýnku, kterou mu budou vyndávat. Moc bych mu chtěla s jeho strachem pomoci, ale nevím jak. Pokud pro mě máte nějakou radu, budu moc ráda

Z dotazníku je patrné hned několik věcí, které vašeho psa ujišťují v nesprávném hierarchickém uspořádání v rodině. U nejistých psíků je obzvláště důležité dodržovat zásady vůdce, aby si pes nemyslel, že nejste schopni smečku vést. Možná proto vám nedůvěřuje viz. bázlivost v lese, na schodech apod. Stačí jedna negativní zkušenost pro to, aby se zatvrdil, a jen těžko s ním hnete. Doporučuji tedy následující:

  • Důsledně dodržovat zásady vůdce a nenabízet je psovi - např. v dotazníku je uvedeno, že mu při krmení jen do misky dosypete granule - je to jedna z největších, zbytečných chyb, kterých se může člověk jakožto vůdce dopustit. Dobrovolně předáváte vůdcovství psovi, i když nevědomky. Psi ale takto uvažují a pak si s tím neví rady - neumějí nás lidi správně vést a často narážejí na problém v  komunikaci. Pes má jiné hodnoty než člověk. Podávejte krmení 2 - 3x denně, kdy pes dostane granule dle své váhové kategorie. Pokud je nesní do 15 minut, misku mu i s obsahem odeberte a pokračujte s krmením až v další, vámi určenou dobu.
  • naučte jej formou hry pár základních povelů, aby si každé krmení mohl zasloužit a měl pocit, že pro vás mohl něco udělat - bude mít z krmení a spolupráce větší radost.
  • Pokud se pes něčeho zalekne, tak jej neutěšujte! Utěšování u psů vede k znejistění a chování psa se bude postupně jen a jen zhoršovat. Dělejte jakoby nic, nebo na něj mluvte v tázací formě a spíš tónem jakoby "ale co je" a nikdy ne konejšivě. Nikdy na zajímavé zvuky, kterých se leká neupozorňujte! Musíte být hlavně v naprostém klidu a pak vám začne pes důvěřovat.
  • Spaní v posteli - taky mu podsouváte roli vůdce a pes je ze všeho jen zmatený. Vedle postele jej naučte spinkat v pelíšku. Na psa moc nemluvte, pokud od něj nic nevyžadujete. Když na něj promlouváte, mějte jistý tón hlasu.
  • Trestání psa: v dotazníku píšete, že trestáte psa zvýšeným hlasem - to je správně v případě, že jej přistihnete při něčem nekalém. Hrozba rukou již není na místě, obzvláště u nejistého psa. Ideálním trestem (ihned při přistihnutí v nekalé činnosti) je říct mu  „fuj je to“ a pokud chování neukončí, tak jej zavřít na chvíli do uzavřené místnosti. Napočítejte do 5 a pak zase bez řečí psa pusťte a nevšímejte si jej. Pes musí pochopit jednu věc - budu se nevhodně chovat  - nebudu se svoji milovanou paničkou, budu hodný - budu v přítomnosti své smečky. Pokud je to venku, tak jej uvažte za nevhodnou činnost u prvního sloupku a jděte od něj na 5 kroků a nevšímejte si ho. Opět napočítejte do 5 a pak jej běžte opět odvázat a jděte s ním dál a toto opakujte dokud pes nepochopí, že když bude hodný, tak bude s vámi. Za žádoucí chování psa pochvalte a odměňte.
  • Často a krátce si s psíkem hrajte. Začínejte i ukončujte hru v tom největším nadšení, aby se na další hru těšil. Hrou ani výcvikem psíka neunavujte! Většina aktivit s vašim psem by měla být v krátkých, ale častých intervalech.
  • V posledním bodě v dotazníku na otázku - jak byste zareagovali v popsané situaci, kdy je psovi vydán povel sedni a pes po chvíli pozici samovolně opustí - píšete, že byste nedělala nic, protože pro vás povel splnil. Pro psa to ale znamená jednu důležitou věc - nic se nedělo, asi už to neplatí, nebo proč to tedy vůbec dělám? A po čase na daný povel přestane reagovat úplně a pak se to promítne především v rušném prostředí, kde vás zklame jeho neposlušnost. Po správně vykonaném povelu psovi oznamte, že to udělal dobře. Pokud to posílíte podáním pamlsku, rád vás příště poslechne a bude ovladatelnější i venku mezi pejsky. Poté nezapomeňte vydat povel pro volno „volno“, nebo „běž“, „můžeš“, „utíkej“, aby si pes kdykoliv neodběhl třeba při vykonávání povelu „k noze“, když půjdete přes cestu.
  • Ven s sebou noste jeho část denní krmné dávky a psíka přivolávejte, abyste jej mohla pochválit a odměnit. Pokud pes nepřichází, tak bych doporučila z bezpečnostních důvodů připnout mu na obojek dlouhou šňůru cca 7m, aby byl pod kontrolou.
  • Nezapomeňte psa za žádoucí chování chválit a odměňovat. S postupem času by jeho nežádoucí chování a nejistota měla vymizet.

Je toho víc něž dost… Hlavně postupujte důsledně, s lásku a trpělivostí. Hlavně po psovi nechtějte vše najednou, aby toho na něj nebylo příliš. Držíme Vám palce .
S velikým pozdravem Váš kynologický poradce a trenér Johana Polášková

Psí škola aktivně podniká v těchto kynologických oblastech:

·       Výcvik psů

·       Socializace, výchova štěňat a asociálních psů

·       Řešení problémového chování psů

·       Hromadné výcviky psů

·       Akce a závody

·       Specializovaný výcvik psů na přání klienta

·       Výcvik psů pomocí klikeru (operantního - pozitivního podmiňování)

·       Nabídka služeb speciálně vycvičených psů (oblast canisterapie, vyhledávání cadaveru chiropterofauny a avifauny)

·       Chov a výcvik pracovně vedených australských ovčáků

·       Nezisková, charitativní a dobrovolná aktivita pro psy v nouzi - Adopce psů bez domova: http://sospes.webnode.cz/

 

Dne 13.6.2010 se konají na veřejném prostranství v městě Havířově závěrečné závody klientů výcvikového kurzu, kde naši klienti budou se svými psy závodit v těchto disciplínách:

 

Začátečníci:

1. závod: Nejposlušnější pes v kategorii štěňat

2. závod: Nejhezčí přivolání v rušném prostředí v kategorii štěňat

 

Pokročilí:

1. závod: Nejposlušnější pes v kategorii pokročilí dle NZŘ – ZZO

2. závod: Nejhezčí přivolání v rušném prostředí v kategorii pokročilí

 

Závody proběhnou v Havířově - Městě na prostranství určeném k volnému pohybu psů na ulici Jaroslava Seiferta u Stromovky. Čas zahájení závodů je v 10h. Počet účastníků závodů je 10 začátečníků a 10 pokročilých.

 

Ilustrační foto: Renata Hofmann