12.09.16 Zdraví a nemoci

Bleší sezona je tu

Bleší sezona je v ČR nejsilnější v období od září do listopadu. Zbavit se blech je na rozdíl od klíšťat složitější. Blechy se přímo na zvířeti vyskytují, jen pokud potřebují sát krev, což je denně zhruba 20 minut až 4 hodiny. Zbývající čas tráví v pelíšcích, sedačkách či kobercích.

Zde nakladou vajíčka, ze kterých se vyvíjejí larvy. Populační exploze blech je navíc nemilosrdná – z jedné blechy se během osmi týdnů stane bleší kolonie čítající 125000 jedinců. Nejúčinnější prevencí je pravidelné odblešování psů i koček, které jde ruku v ruce s pravidelným odčervováním zvířete každé tři měsíce. Blecha je totiž nejčastějším mezihostitelem tasemnice.

Je to blecha, nebo není?

Jasným důkazem, že je domácí mazlíček zablešen, je časté škrábání. Stačí vyčesat srst jemným hřebínkem, zejména u kořene ocasu. Pokud ze zvířete vypadávají tmavá kroutící se „semínka“, která, když je položíte na mokrý papír, vylučují červenou tekutinu, jedná se o dospělé blechy.

Ošetření zvířete

Nejjednodušší je napadení blechami u zvířat předcházet. Pro kočky můžete pravidelně používat například veterinární léčivý přípravek Advantage roztok pro nakapání na kůži – spot-on. Jeho aplikace je velmi jednoduchá a stačí ji opakovat jednou za měsíc. Kočku před blechami nejen chrání, ale funguje i jako léčba při napadnutí blechami. Advantage spot on se může aplikovat také jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami.

Pouze pro psy je určený veterinární léčivý přípravek Advantix roztok pro nakapání na kůži-spot-on, který chrání zvíře proti blechám po dobu 4 týdnů. Jeho přidanou hodnotou je zároveň repelentní účinek, který zabrání klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodalce stájové, aby pronikli pod kůži psa. Advantix se nesmí používat u koček. Jak již bylo zmíněno, blechy si hoví i jinde, než jen v kožichu vašeho mazlíčka. Pro psy i kočky je proto možné využít sprej, který zbaví blech nejen zvíře, ale lze jím také ošetřit prostředí, ve kterém zvíře žije. Někteří chovatelé využívají pro své psy a kočky také celoroční ochranu ve formě antiparazitárního obojku.

Nezapomínejte odblešit i okolí

Blech se zbavíte důkladným ošetřením domácího mazlíčka i jeho okolí. Nezapomeňte ani na auto! Blecha může přežívat až 140 dní, ale pouze malá část jejího životního cyklu se odehrává přímo v srsti zvířete. Ze statistik vyplývá, že na samotných zvířatech žije pouze 5 % všech blech, 95 % jich žije ve vnějším prostředí. Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje. Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Je-li teplé počasí, proces se urychlí na několik dní. Pokud je větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha. Vajíčka blech přitom můžete objevit v kobercích, pelíšcích, v křesle či pohovce, případně i v posteli. Proto je důležité ošetřit přípravkem proti blechám nejen napadené domácí zvíře, ale důkladně i jeho okolí včetně auta.

Alergie na bleší kousnutí

Alergie na bleší kousnutí dokáže zvíře trápit až 3 týdny. Blechy mohou kromě koček, psů a králíků pokousat stejně tak člověka. Alergie na bleší kousnutí (FAD, Flea Allergy Dermatitis) je nejčastějším kožním problémem u psů a koček. Je způsobena přecitlivělostí zvířete na látky v bleších slinách, přičemž stačí jen jediné bleší kousnutí, které může u alergického zvířete způsobit intenzivní svědivost přetrvávající až 3 týdny. Blechy mohou také přenášet virová a bakteriální onemocnění.

Riziko tasemnice

Blechy jsou nejčastějším mezihostitelem tasemnice. Proto by pes i kočka měli být po odblešení také řádně odčerveni. Kromě nepříjemností spojených přímo s bleším kousnutím představuje tento vnější parazit ještě další velké riziko. Blecha je nebezpečná zvířatům a lidem zejména tím, že je mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice. K jejímu přenosu na dítě či dospělého pak už stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. Chovatelé by tedy měli po odblešení zvířete zajistit také jeho odčervení. Zvíře by mělo být pravidelně odčervováno jednou za 3 měsíce a to bez ohledu na to, zda žije v domácnosti s malým dítětem či žije bez kontaktu s ostatními zvířaty.

 

Foto: animalhealth.bayer.cz