Bodnutí včelou nebo vosou

V létě může kočky potrápit nepříjemné žihadlo. A to nejen venkovní zvířata. Ani kočky, které žijí výhradně doma, nemají jistotu, že se nesetkají s bodavým hmyzem. Stačí, aby otevřeným oknem vletěla zbloudilá včela nebo vosa a v tu chvíli se v kočce probudí lovecký pud a pokusí se létající kořist chytit. Co dělat, pokud kočku hmyz bodne?

Většina žihadel končí v předních tlapkách nebo ve tváři. Pokud kočku něco štípne, nepanikařte. Ve většině případů jen místo vpichu oteče a bude citlivé na dotek. Mírný otok je běžná lokální reakce na štípnutí. Méně častá lokální reakce je kopřivka na kůži. Pokud kočku bodla včela, snažte se co nejrychleji odstranit žihadlo, aby se jed dál nešířil do těla. Můžete ho vyškrábnout platební kartou. Při odstraňování pinzetou hrozí, že obsah jedového váčku se dostane do místa vpichu a kočka dostane větší porci jedu. Proti otokům pomáhá chladný obklad, který přiložíte na místo vpichu. Stačí namočit žínku do studené vody a přidržet (ideálně 20 minut, pokud se kočka nechá). Důležité je zvíře sledovat, jestli může normálně dýchat. Pokud proběhne půl hodina bez známek narušení celkového zdravotního stavu (otok jen v místě bodnutí a jeho bolestivost je běžný jev), můžete si oddechnout. Dopřejte kočce klidný den na zotavení, pravděpodobně bude víc pospávat a víc pít.

Alergická reakce
I kočky mohou mít po bodnutí vážné alergické reakci. Závažnější reakcí je velký otok v oblasti hlavy a s ním spojené ztížené dýchání nebo anafylaktický šok. Obě tyto reakce ohrožují kočku na životě a je nutné rychle jet k veterináři, který aplikuje léky proti alergické reakci nebo v případě anafylaxe dá kočce infuzi. U alergických koček se může okolí vpichu otokem výrazně zvětšit a otok postupuje do dalších částí těla. Během 5 – 10 minut růžové dásně zbělají, zvíře začne zvracet, těžko se mu dýchá, slintá, chová se zmateně a může upadnout do anafylaktického šoku (kolaps). Bez lékařského zásahu může až zemřít, proto lékařskou pomoc neodkládejte. Stejně tak je nezbytné vyhledat veterináře, když víte, že zvíře dostalo štípanec do jazyka nebo na něj zaútočil celý roj. Pokud hmyz bodne do kořene jazyka, je veliké riziko otoku měkkých tkání. Otok způsobí ucpání dýchacích cest a kočka se nemůže nadechnout.

První pomoc
Jako první pomoc můžete použít i antihistaminika určené pro lidi, například Zyrtec, o jeho použití se ale nejdříve poraďte s veterinářem. Když víte z předchozích zkušeností, že je vaše zvíře alergické, mějte antihistaminikum vždy po ruce.

Foto: Maxpixel.net