16.01.08 Plemena

Bombajská kočka

 

Historie

Toto krásné plemeno se silně se lesknoucí srstí vytvořil jeden americký chovatel zkřížením kočky barmské a kočky černé americké krátkosrsté. Postupným křížením se podařilo vyšlechtit nádhernou bombajskou kočku s černou lesklou srstí.

Standard

Tělo: Její tělo bychom si někdy mohli splést s tělem kočky barmské, ale díky vykřížení s kočkou americkou je její tělo robustnější a má kulatější hlavu. Ocas je středně dlouhý stejně jako nohy. Její tělo je středně velké a můžeme říci, že poměrně svalnaté.

Na hlavě nás zaujme její velká kulatost a širokost. Tlamička je krátká a nos je mírně prohnutý směrem do horní části lebky. Oči jsou poměrně velké a kulaté a daleko od sebe. Požadovaná barva očí je měděná nebo zlatožlutá

Srst: V srsti bombajské kočky, která by měla být neustále černě lesklá se nesmí vyskytovat žádné bílé chlupy. Někdy se může stát, že koťata bombajské kočky mají některá místa na srsti hnědá. Nemusíte se bát. Toto zbarvení postupem čas vymizí.

Zbarvení: Barva srsti bombajských koček by tedy měla být jen černá- jen tyto kočky jsou uznávány na výstavách a používají se pro další šlechtění.

Povaha

Povahu bombajské kočky můžeme srovnat s povahou kočky barmské. Jejich povaha je obvykle klidná s vyrovnaným charakterem a proto jsou velmi vhodné pro ty, kteří mají děti, či nějaké domácí mazlíčky. Výborně se toto plemeno snese se psy. Pokud necháte tuto kočku delší dobu osamotě, bude velmi strádat, neboť vyžaduje neustálou pozornost a společnost. Vyznačují se hlavně tím, že jejich mňoukání je velmi jemné, a svůj hlas nechávají jen málokdy slyšet a nejsou skoro vůbec hlučné.

Péče

Srst bombajské kočky by měla být neustále leskle černá. Abychom tohoto dosáhli, stačí její srst hladit a někdy ji přetřít semišovým hadříkem. Srst bombajské kočky nemá podsadu a proto není její udržování nějak těžké

 

Text: Veronika Hůlová