15.07.23 Život s kočkou

Bytové kočky: Jak zabránit nebezpečnému zvyku vybíhat ven z otevřených dveří? 

Snad každý majitel kočky se setkal se situací, kdy jim jejich "bytový" mazlíček utekl ze dveří, balkonu nebo terasy. Pro kočky, které nejsou zvyklé pohybovat se ve venkovním prostředí, to může být nebezpečné. Existuje několik preventivních opatření, která vám pomohu minimalizovali riziko útěku vaší kočky. 


Znáte tu situaci, kdy jakmile někdo vchází nebo odchází, kočka se náhle odkudsi zjeví a pokusí se vyběhnout ven, než ji stihnete chytit? Pokud v tomto popisu poznáváte svého mazlíčka, pak čtěte dále. 

Co vlastně nutí kočku, aby chtěla být venku? Možná cítí a slyší ostatní kočky, obzvlášť v době páření, nebo je jednoduše jen zvědavá. Taky je možné, že jako kotě vyrůstala venku a teď jí to chybí. Přeučování venkovních koček na ryze bytové je dost obtížné. 

Co tedy dělat, abyste zabránili nechtěnému prchnutí ven?

Buďte důslední v zavírání dveří
Jednou z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit úniku kočky, je pečlivé dodržování režimu zavírání dveří. A to všech členů rodiny. Buďte obezřetní a ujistěte se, že vaše kočka není v blízkosti dveří, než je otevřete. 

Pamlsek a hra před odchodem
Před odchodem si s kočkou pohrajte a hoďte jí pamlsek či hračku, abyste jí rozptýlili. 

Voda z rozprašovače nebo plechovka 
Když se začnete chystat k odchodu a vidíte, že kočka už číhá, aby vyběhla, překvapte jí vodou z rozprašovače nebo zachrastěte plechovkou s mincemi či kamínky a vyslovte hlasité "zpátky". Kočku by to mělo odradit.

Použijte bezpečnostní zábrany nebo sítě
Instalace bezpečnostních branek nebo sítí je dalším účinným opatřením pro prevenci kočičího útěku. Tyto brány nebo sítě lze umístit před dveře nebo okna a zabraňují kočce vstupu do venkovních prostor.  Další možností je postavit kočce výběh a dopřát jí přírodu v bezpečí a pod dohledem. 

Hrací a odpočinková místa uvnitř bytu
Vytvoření bezpečné a stimulující zóny může pomoci minimalizovat touhu vaší kočky utíkat ven. Kočka by měla mít k dispozici dostatek hraček, šplhacích stromů, skrýší a odpočinkových míst, která nabízejí pohled na venkovní prostředí. Tím poskytnete kočce prostor, kde se bude cítit spokojená.

Trénujte kočku na zavolání
Trénink kočky na zavolání může být užitečným nástrojem. Naučte ji reagovat na určitý zvuk nebo slovo, které ji přivolá zpět k vám. Pravidelným tréninkem a odměňováním pamlsky za správnou reakci můžete kočku naučit, že zůstávání uvnitř je pro ni výhodné a příjemné. Ale pozor, některé kočky přivolání zarputile ignorují. 

Zvažte kastraci
Kastrace kočky může také snížit její touhu ven a hledání partnera. Kočky, které nejsou sterilizovány/kastrovány, mají často silnější instinkt k vyhledávání venkovního prostředí. 

Foto: Pexels.com