10.07.17 Život s kočkou

Celý den doma? To nemusí být nuda!

Je dokázáno, že kočky, které tráví celý život jen doma, žijí mnohem déle, než kočky venkovní. Aby však bytová kočka byla šťastná a zdravá, musíte jí poskytnout víc než jen dobrou výživu a pravidelnou veterinární péči. Prostředí, ve kterém žije, by mělo být z kočičího pohledu podnětné.

Dokonce i v malém bytě a s omezeným rozpočtem můžete vybudovat kočičí království. Za prvé pořiďte svému mazlíčkovi dostatečně velké škrabadlo s odpočívacími a pozorovacími plochami. Za druhé kočku povzbuzujte ke společným hrám, například s mávátkem nebo laserovým ukazovátkem. Aktivní kočičky budou neúnavně lovit peříčka a červené laserové světýlko.

Nejlepší jsou nové

Vymýšlejte stále nové a zábavné hračky. Pro kočky jsou nejlepší hračky ty, které vidí poprvé. Když koupíte nebo vyrobíte novou hračku, dějte jí své čtyřnohé kamarádce k dispozici jen na omezenou dobu. Pak ji zase schovejte a vytáhněte za několik týdnů. Když budete tímto způsobem hračky „točit“, kočce se hned neomrzí.

Míčky na pamlsky

Kočky, které nemají možnost přirozeně lovit, si mohou část své krmné dávky „vysloužit“. Jak na to? Pořiďte kočce míček na pamlsky. Když si s ním bude hrát, budou z něj vypadávat granulky či pamlsky. Oblíbené pamlsky můžete kočce taky házet v náhodných směrech. Povzbudíte tím aktivní krmení.

Obyčejné věci zabaví nejvíc

V chovatelských potřebách je široký výběr nejrůznějších hraček, stačí si jen vybrat. Ale kromě kupovaných „zabavovátek“ dobře poslouží i úplně obyčejné věci, se kterými si kočky dokážou dokonale vyhrát. Oblíbený je třeba ping pongový míček, víčka od PET lahví, podobně fungují také špunty od vína, dřevěné špulky od nití, brčka a propisky. Zaujme i obyčejný karton od vajec, nebo rolička od toaletního papíru (někdy i celý toaletní papír). Zabodují také nejrůznější gumičky, provázky a mašle. Jednoduchou šustivou hračku vyrobíte tak, že vezmete sáček, uděláte na něm uprostřed uzel a konce prostříháte. Vyrobit můžete i loveckou trofej v podobě pírka a šišky na provázku či bambulky z vlny. Švadlenky mohou ušít látkový polštářek, který se naplní vatou, rýží a sušenou šantou kočičí nebo kozlíkem lékařským. Kočce dávejte k očichání nové předměty se zajímavými pachy. Může to být třeba pírko, které najdete venku.

Schovávačky

Kočky milují, když si mohou vlézt do papírových tašek nebo nejrůznějších krabic. Použijte kartonové krabice jako pelíšky, tunely a bludiště. Obyčejnou krabici od bot můžete snadno vylepšit v dokonalý pamlskový hlavolam (nebo spíš tlapkolam). Jak na to? Víko ke spodní části krabice přilepíte izolepou. Do krabice i víka vyřezejte řadu otvorů. Měly by být velké tak akorát, aby v nich mohla kočka manévrovat tlapkou, ale zároveň by do otvorů neměla nacpat hlavu. Do krabice nasypte pamlsky nebo papírové míčky nebo třeba chrastící myšky. Další hračku vytvoříte tak, že do krabice připevníte šňůrky, na šňůrkách budou viset malé hračky, třeba sisalové myšky. Další skvělá věc, co musíme mít, je láhev v ponožce. Na výrobu potřebujete jen malou plastovou lahvičku, kterou naplníte kamínky. Ponožce ustřihněte špičku, aby vám vznikl tunel, do kterého strčíte láhev a volné konce zavážete.

Kočičí televize

Udělejte kočce místo na parapetu, aby mohla pozorovat ptáky za oknem. Můžete jim dát před okno krmítko, a váš pokojový tygr bude mít o zábavu postaráno. Další možností je oplocený balkón. Výborný zdroj zábavy představuje také akvárium s rybičkami.

Existuje mnoho způsobů, jak zabavit kočku. Inspirujte se na internetu a hrajte si každý den aspoň 10 minut. Kočce tím pomůžete ke spokojenějšímu a delšímu životu.

Foto: pixabay.com