29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
07.04.12 Péče

Chráníte svého mazlíčka před parazity?

Chovatelé psů a koček vystavují až v 77 % svá zvířata riziku napadení parazity, ukázal mezinárodní průzkum. Ohrožují tak nejen zvířata samotná, ale i sebe.

 

Mezinárodní průzkum mezi 1 500 chovateli psů a koček přinesl alarmující zjištění o jejich nedostatečné péči v prevenci domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity. Celých 77 % chovatelů, kteří používají oblíbené spot-on přípravky (pipety), zbytečně vystavuje svá zvířata i sebe riziku napadení parazity, a to po více než tři čtvrtiny roku. Chovatelé svá zvířata ošetřují v průměru méně než třikrát ročně namísto celoročně, jak vyžaduje účinná ochrana. Během většiny roku tak ohrožují zdraví zvířete i své. Parazité mohou být zdrojem nebezpečných onemocnění, jako je například lymská borelióza, klíšťová encefalitida či babesióza. Prevence před parazity přitom může být pro chovatele velmi jednoduchá a bezpečná.

 

Pravidelná prevence

 

Onemocnění spojená s napadením vnějších parazitů (nejčastěji klíšťat a blech) jsou stále častějším problémem. S tím, jak se psi a kočky stávají právoplatnými členy domácností, narůstá riziko i pro člověka. MVDr. Václav Bartoš z veterinární kliniky ZooVet podotýká: „Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží.“ V momentě, kdy parazita na těle domácího zvířete objevíme, je dokonce obvykle pozdě na řešení, které zabrání potenciálnímu šíření choroby. Prevence znamená správné používání antiparazitik, a to buď ve formě obojků či přípravků typu spot-on (pipety). V případě spot-on přípravků je důležité dodržovat pravidelnost jejich aplikace. Pohodlné řešení chovatelům poskytují obojky, které nově zajistí psovi či kočce ochranu proti vnějším parazitům po dobu až 8 měsíců.

 

Celoroční problém

„Zablešení je celoročním problémem se zhoršením koncem léta. Klíšťata jsou pak v posledních letech aktivní celoročně s výjimkou krátkého období tuhé zimy. Jejich výskyt vrcholí na jaře a na podzim,“ objasňuje problematiku prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc. z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Blechy, klíšťata a komáři jsou velmi úporní a úspěšní parazité. Přežívají nepříznivé podmínky a okamžitě aktivně reagují při zlepšení situace. Kožní problémy, které vyvolávají, převyšuje riziko přenosu nebezpečných infekcí, z nichž velká část je přenosná i na člověka. „Mezi nejzávažnější onemocnění přenášená klíšťaty patří virová klíšťová encefalitida a borelióza. Blechy zneklidňují, vyvolávají alergické kožní reakce a přenášejí další onemocnění (tasemnice). Jistou cestou k zamezení přenosu a šíření infekcí je pouze aplikace účinných prostředků zabraňujících napadení,“ upřesňuje možnosti prevence prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc.   

 

Délka ochrany

MVDr. Václav Bartoš shrnuje pro chovatele výběr možných přípravků proti parazitům pro psy a kočky následovně: “Zde se nabízí dvě doporučované možnosti, použití obojků s dlouhodobou účinností (např. Kiltix s účinností 7 měsíců). Nebo pravidelná aplikace spot-on preparátů - jedna kapka na kůži (např. Advantix), a to ve správné frekvenci (1x měsíčně) opakovaného podání. Většina šamponů, pudrů a sprejů se vzhledem ke krátkodobému účinku příliš neosvědčila.“ Přípravky určené pro prevenci před vnějšími parazity mohou chovatelé zakoupit u veterinárních lékařů, v obchodech s chovatelskými potřebami nebo i v běžné lékárně. Vždy je však nutné si důkladně přečíst příbalovou informaci přípravku. Některé přípravky jsou určeny jak pro psy i kočky, některé však mohou být pro kočky toxické.

 

O výzkumu mezi chovateli

Výzkum byl realizován v září roku 2011. Panel výzkumu čítal 1 500 majitelů domácích mazlíčků (750 majitelů psů, 750 majitelů koček), kteří měli zkušenost s užíváním přípravku typu spot-on. Vzorek respondentů byl rovnoměrně zastoupen v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Velké Británii.