Při zvykání štěněte na obojek koupíme měkký, tenčí obojek látkový. Nesmí ho škrtit, ani se z něj pes nesmí vysmeknout. V žádném případě se nehodí pro štěně obojek řetízkový, stahovací. Štěně na obojek po chvilkách zvykejte už doma, aby mu přestalo věnovat pozornost. Zpočátku se většina štěňat snaží obojku zbavit úporným drbáním.
K obojku připněte vodítko, můžete ho nechat i vláčet štěně chvíli po zemi, aby si na něj zvyklo, nenechte však psa s vodítkem bez dozoru, vodítko se snadno za něco zachytí a pes by mohl zpanikařit a uškrtit se. Je dobré psa na vodítko zvykat již doma, spojit vodítko s nějakým příjemným podnětem, například na něm štěně dovést k misce se žrádlem. Vodítko by psovi mělo signalizovat příjemné prožitky, které budou následovat.
Dodávejte pejskovi odvahy při chůzi na vodítku mluvením a hrajte si s ním, abyste rozptýlili jeho pozornost z nežádoucího a omezujícího vodítka. Jakmile se vodítka přestane děsit, což je většinou po pár hodinách a někdy i minutách chůze, snažte se, aby následoval on vás a ne vy jeho, aby se naučil, že jste to vy, kdo určuje procházku. Pokud se pejsek opravdu velmi vzpouzí, vezměte ho na bezpečné místo, vodítko odepněte a po 10 minutách zkuste znovu ho připnout a kousek trasy zdolejte společně na vodítku. Pokud se pejsek ocitne podél vaší levé nohy, chvalte ho a dávejte mu pamlsky, aby si zvykl pozitivní zkušeností na tuto pozici. Vodítko držte v pravé ruce a levou ho ještě přidržujte tak, aby vám šlo kolmo přes tělo.
Štěněti dopřejte dostatek volného pohybu. V klidnějších místech se ho nemusíte obávat pustit, jeho přirozený instinkt mu bude velet se vás držet. Tato milá vlastnost ho však brzy opustí.
Zvykejte psa se posadit před každým přechodem silnice na obrubníku, buďte v tomto důslední, pes si musí odmalinka zvykat, že na silnici nesmí nikdy sám vběhnout. Seznamujte pejska s dopravním provozem, hlukem, dětmi na hřišti, lomozením vlaku a vůbec se vším, s čím by mohl přijít do styku. Pokud očekáváte panickou reakci, zejména u velmi hlučných strojů, vezměte psa do náruče předem, ale nikdy až po polekání se předmětu. U bojácných psů je vhodné se seznamovat např. s vlakem napřed z větší dálky a postupně se k místu každý den o kousek přibližovat. Dbejte na dobře utažený obojek, aby se vám pes v panice nevysmekl. Chovejte se uvolněně a nenuceně, neutěšujte psa, posílila by se jeho strachová reakce. Nechoďte stále na stejná místa, měňte často své trasy, aby štěně pokaždé poznalo něco nového.
Pokud pejsek projevuje snahu pronásledovat cyklisty, běžce, ptáky, kočky ap., důrazně ho okřikněte a takovou činnost nikdy nepodporujte, pokud nechcete cíleně se psem provádět lovecký výcvik, snažte se jeho lovecký zájem převést na hru s vámi pomocí hraček, velmi účinný a pro psy neodolatelný je pešek ušitý ze zvířecí kožešiny, psovi ho nedávejte na hraní samostatně, pokud hru, přetahování a kousání s ním miluje, berte si tuto pomůcku s sebou na procházku a odlákejte psa od lovu na hru na lov s vámi. Pokud pes utíká za zvěří, nepouštějte jej v lese z vodítka, dokud i v takových podmínkách nemáte dobře zvládnuté přivolání, případně povel „Daun“, kdy pes na místě zalehne s hlavou položenou na zem.
Text: Mgr. Dana Bočková
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.