10.08.21 Aktuality

Chytrá aplikace, která dokáže rozpoznat, jak se kočka cítí

Kanadská společnost Sylvester.ai vytvořila aplikaci Tably, která je navržená tak, aby přesně vyčetla, zda kočka zažívá bolest, pomohla určit náladu a další vizuální projevy s přesností na 97 procent. Pomocí kamery v mobilu určí na základě vyfocené mimiky, jak je kočka šťastná. Aplikace je užitečná nejen pro majitele koček, ale i pro veterináře, protože může pomoci odhalit zdravotní problémy dříve, než se projeví navenek.

Výraz tváře
Vývojáři nejprve objevili Feline Grimace Scale (FGS), což je vědecky ověřený nástroj pro hodnocení akutní bolesti u koček na základě změn ve výrazu tváře, který byl publikovaný v roce 2019. V závislosti na výrazu tlamy, očí, uší, vousků nebo poloze hlavy lze určit, zda zvíře něco bolí. Aplikace Tably pak sbírá a analyzuje body na tváři koček, mapuje je na základě FGS a určuje, jak je kočka spokojená. Abyste získali přesné hodnocení, je důležité, aby byly fotky dobře osvětlené, ostré a aby byla vidět celá kočičí tvář vyfocená zepředu. Uživatelka Natalie se podělila o svou zkušenost: „Moje kočka byla mladá, když jsme zjistili, že má artritidu. S Tably jsem schopná sledovat, kdy má dobré dny a kdy špatné.“ V současné době se pracuje na finální verzi aplikace (technologie se potýká s rozpoznáváním tváří černých koček). Už dnes se ale můžete připojit k otevřené beta verzi a začít sledovat zdraví a náladu svého mazlíčka.

Veterinář je nenahraditelný
Odborníci samozřejmě upozorňují, že se nemůžete spoléhat jen na umělou inteligenci. A je důležité sledovat i celkové chování kočky. Tedy zda přijímá potravu, pije, chodí na záchod, je aktivní a spí jako obvykle. A v případě pochybností o zdravotním stavu kočky je dobré konzultovat to s veterinářem. 

Překlad kočičího mňoukání
Kočičích aplikací je ke stažení celá řada. Zábavná je třeba aplikace MeowTalk pro „překlad“ kočičí řeči, která má majitelům pomoci porozumět mňoukání jejich mazlíčků. Za aplikací stojí bývalý inženýr Amazonu Javier Sanchez, který miluje kočky a své zkušenosti v technologickém gigantu využil k vývoji svého projektu pro domácí mazlíčky. Sanchez věří, že jeho aplikace pomáhá majitelům koček sblížit se s čtyřnohými kamarády. „Mnoho lidí nám řeklo, že plakali, když jejich kočka poprvé „řekla“: Miluji tě nebo Mami“, uvedl Sanchez. 

Foto: Maxpixel.net