16.04.20 Život s kočkou

Co dělat, aby kočka nelovila?

V první řadě je nutné si uvědomit, že kočka je od přírody šelma, takže žádný 100% úspěšný návod na to, jak ji odnaučit pronásledovat a zabíjet kořist, neexistuje. Ale můžete zkusit pár tipů.

Někdo si pořizuje kočku, aby lovila myši a zbavila jeho domov a okolí nepříjemných škůdců. To je odnepaměti její přirozená úloha. Jenže v dnešní době řada lidí chová kočky pouze jako mazlíčky. Zvlášť maminky malých dětí nevidí moc rády, když se kočky dostávají do blízkého kontaktu s hlodavci (riziko nákazy různými parazity). Navíc některé lovkyně ze svých výprav nosí kořist v podobě drobného ptactva. Bohužel je smutná realita, že kočky po celém světe každoročně usmrtí miliony ptáků. Co tedy dělat?

Nepouštějte kočku ven
Jak prosté. Pokud máte kočku pouze uvnitř bytu nebo domu, nebude mít příležitost lovit. Je to nejjednodušší a nejúčinnější opatření. Ven může jít s vámi na vodítku s postrojem. Když ji přece jen pouštíte ven, zvažte, zda ji nenechat zavřenou aspoň v době, kdy je její kořist nejaktivnější (za úsvitu a soumraku). Také ptačí krmítka jsou pro kočky lákadlo. 

Pořiďte si kotě od kočky, která nelovila
Uvažujete-li, že si pořídíte k domu nového mazlíčka, je lepší brát si kotě z chovu, kde matka kočka nelovila. Když dostanete kotě z farmy, kde matka vychovala koťata s tím, že je učila odmalička lovit a názorně jim přinášela polomrtvé myši na procvičování jejich instinktů a loveckých dovedností, je pravděpodobné, že tyto lekce ovlivní kočku i v dospělém životě. Na druhou stranu, i když si pořídíte šlechtěné plemeno, nikdy nebudete mít jistotu, že lovit nebude. Schopná myšilovka může být i britka, siamka nebo mainka.

Dopřejte kočce dostatek kvalitního krmiva
Poskytněte kočce vysoce chutné krmivo s vysokým obsahem masa. Kromě kvalitních granulí rozhodně nezapomínejte na krmivo vlhké, ať už v podobě masa nebo různých kapsiček, paštik a konzerv. Kočky krmené nekvalitní potravou nebo zbytky loví mnohem více a kořist navíc i konzumují, protože prahnou po pestřejším jídelníčku a bílkovinách, která jim kořist poskytne. Dobře živené kočky myši většinou nežerou a upřednostňují kočičí krmivo. Ale protože lov není motivován jen hladem, není tato rada stoprocentní.

Krmte kočku několikrát denně
Pro kočky je přirozenější, když během dne několikrát zkonzumují menší porce potravy. Pokud jste celý den v práci, můžete pořídit automatický dávkovač krmiva.

Často si hrajte
Zvyšte frekvenci her. Krátké, ale časté hry se nejvíc podobají přirozenému chování. Tím, že kočce poskytnete alternativní možnost, jak vybít svou dravost, spotřebuje energii vyhrazenou pro lov. Zkuste různé typy her a hraček, oblíbená je například myš na udici. Kočky často preferují hračky, které se podobají přirozené kořisti.

Vyzkoušejte pomůcky
Kočce, která soustavně loví drobné ptactvo, lze pořídit obojek s rolničkou, která funguje jako plašička ptáků. Ovšem na rolničku musíte kočku navykat a mnoho lidí ji považuje za týrání, protože kočky kvůli soustavnému zvuku mohou trpět psychickými problémy. Je proto lepší hledat jiné možnosti. Existuje třeba kočičí bryndák (CatBib). I když tato pomůcka vypadá vtipně (je to v podstatě jen kus látky zavěšený na krku), podle nezávislých pokusů se zdá být účinná. Zastavila údajně až 94% koček v lovu a zabíjení všech druhů ptáků. Také některým kočkám brání v chytání savců (45% koček) nebo plazů a obojživelníků (33% koček). Bryndák překáží při přesné koordinaci pohybů, která je při lovu nezbytná, jinak kočka může vykonávat všechny obvyklé činnosti.

Fotka od rihaij z Pixabay