03.01.21 Zdraví a nemoci

Co dělat, když kočka kulhá?

Hlavně u venkovních koček se někdy stane, že zvíře přijde domů a kulhá. V první řadě kočku pozorujte při pohybu. Zlepšuje se pohyb, když vytáhnete krmení nebo pamlsek? Přestala kočka jednu nohu úplně používat, nebo ji jen méně zatěžuje?

Platí pravidlo že když je kulhání intenzivní a neustává, kočku by měl vyšetřit veterinář. Při podezření na zlomeninu nebo vykloubení musí kočka k veterináři hned. Pokud se jedná o zlomeninu, kočka postiženou nohu obvykle šetří a nenašlapuje na ni. Také v případě vykloubení ji nemůže používat. Veterinář končetinu zrentgenuje a patřičně ošetří. S návštěvou určitě neotálejte a nečekejte, jestli kočka zranění „rozchodí“. Kočky dovedou maskovat svá zranění, takže při těžkém kulhání nebo lehkém kulhání, které však trvá déle než týden, neváhejte. 

Drobné poranění
Jestliže kočka nohu jen lehce nadzvedává, opatrně ji prohlédněte polštářky tlapek. U venkovních koček jsou častými příčinami kulhání poranění po pokousání jinými kočkami a abscesy. Kočka si mohla do tlapky něco zapíchnout, poranit se, nebo mohla někde spadnout. Pokud jste našli malou ránu a kočka působí čile, nejprve ránu vyčistěte dezinfekcí, opatrně zkraťte chlupy kolem rány a místo ošetřete jodovou nebo antibiotickou mastí. Pokud se ranka rychle nezahojí nebo se její stav zhorší, vypravte se k veterináři.

Onemocnění kostí 
Většina onemocnění kostí, svalů i kloubů se projevuje bolestí, která způsobuje zchromnutí. Kočka začne končetinu nadlehčovat, což bez veterinárního vyšetření a léčby může přejít do chronického stadia. 

Postižení a klinické příznaky
Rozříznutý polštářek – časté olizování
Pokousání a druhotná infekce – olizování ran, otok, kulhání se zhoršuje s rostoucí infekcí
Vymknutí a podvrtnutí – kulhání často provází otok a podlitina, potíže trvají několik dní až týdnů
Artritida – u starších koček, postihuje hlavně ramena a lokty, zhoršuje se při oslabení
Vrozené vady kloubů – poměrně vzácné, častější u mainských mývalích koček, s věkem se zhoršují
Poškození vazů – časté kulhání po úrazu
Vykloubení a zlomeniny – těžké kulhání, silná bolest, otoky a neschopnost unést váhu těla
Kostní nádory – vzácné, bolestivé otoky, postupné zhoršování, nelepší se odpočinkem
Poškození míchy – způsobené úrazem, zchromnutí či ochrnutí

Zdroje: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012  
Bruce Fogle, Kočka hravá společnice, Knižní klub, 2006
Fotka od Adina Voicu z Pixabay