Co dělat, když se kočce změní chuť k jídlu?

Chuť k jídlu by měla být u zdravých koček víceméně stále stejná. Pokud u svého mazlíčka pozorujete zvýšený apetit, může to být známkou nudy. Nechutenství naopak může signalizovat nemoc.

Potřeby živin se během života mění. Spotřeba energie roste s aktivitou a chladným počasím. Klesá naopak s věkem. U venkovních koček není nic neobvyklého, že s příchodem podzimu přijímají více potravy, aby se připravily na zimu, u bytových koček se však zvýšená chuť k jídlu může překlopit do nepříjemného tloustnutí. Obzvlášť po kastraci.

Nuda, nebo nemoc?
Pokud má kočka větší chuť k jídlu, víc žere a přitom nepřibírá na váze, může to být v horším případě signálem nějakého onemocnění (např. cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy), v lepším případě je zkrátka jen aktivnější a přijaté kalorie spálí. Je dobré kočku pozorovat a v případě pochybností se poradit s veterinářem. Zvýšená chuť k jídlu může být zapříčiněná také nudou. Proto si s kočkou pravidelně hrajte s mávátkem nebo laserovým ukazovátkem, házejte jí myšky atd. Fyzická aktivita ji udrží v dobré kondici. V případě tloustnutí omezte pamlsky a upravte krmnou dávku, případně přejděte na dietnější krmivo nebo krmivo pro kastrované kočky.

Vybíravost
Když kočka jí méně, nebo si vybírá, je to také důvod k ostražitosti. Vybíravost může být způsobena tím, že jí dané krmivo zkrátka nechutná. Například u suchého krmiva kupujte raději menší balení (např. 2 kg), protože kočky upřednostňují čerstvě načaté granule, které mají výraznější aroma. Pokud kočce vyhovuje některá značka, můžete střídat příchutě. Když krmíte kapsičkami nebo konzervami, krmivo by mělo mít pokojovou teplotu. Ohřátím krmiva na 35 stupňů se zvyšuje vůně potravy a kočce to zvyšuje chuť k jídlu. Studené krmivo z lednice není tak lákavé a může dokonce způsobovat žaludeční obtíže. Venkovní kočky zase mohou navštěvovat víc míst, kde je krmí, nebo si občas chytnou nějakou kořist, takže pak doma nemají ten správný apetit.
Vybíravost ale může naznačovat i onemocnění dásní nebo zubů, případně zhoršenou chuť nebo čích. Podívejte se kočce do tlamičky, je možné, že nemůže jíst kvůli nějakému poranění, zánětu nebo uvízlému cizímu tělesu. Nechutenství je taky častým příznakem různých chorob. Jakmile kočka začne méně jíst, a nechuť k jídlu se pojí s celkově apatickým chováním nebo má dokonce horečku, vyhledejte ihned veterináře.

Zdroj: Bruce Fogle, Kočka hravá společnice, příručka pro chovatele, Knižní klub, 2006
Fotka od Florian Bollmann z Pixabay