19.08.23 Zdraví a nemoci

Co dělat, pokud kočka ztratí chuť k jídlu? 

Některé kočky jsou vysloveně nenažrané, jiné jsou vybíravé. Zpozorněte, pokud jindy nenasytná kočka začne krmivo odmítat. Ztráta chuti k jídlu může být způsobena mnoha příčinami, včetně nemocí a stresu. 

Pro každého majitele kočky je důležité, aby se jeho miláček cítil zdravý a spokojený. Pokud vaše kočka přestala jíst, obraťte na veterináře, protože období sníženého příjmu potravy může mít negativní vliv na její zdraví. Na rozdíl od psů, kteří se s tím dokážou lépe vyrovnat, u koček by se tento stav neměl podceňovat.
Existuje mnoho příčin a patří mezi ně například jakákoli nemoc způsobující pocit nevolnosti nebo bolest. Kočka může také méně jíst, pokud je dehydratovaná nebo má zácpu. Náhlé změny v jídelníčku nebo stres v domácnosti (například přistěhování nového člena) mohou kočku také odradit od jídla. Prvním krokem je pečlivě sledovat chování vaší kočky a všimnout si dalších možných příznaků. Ztráta chuti k jídlu může být doprovázena dalšími symptomy, jako je zvracení, průjem, ospalost, změna ve vyprazdňování nebo časté olizování tlamy. Tyto informace mohou pomoci veterinárnímu lékaři při diagnostice příčin problému.

Pokud byla vyloučena nemoc, můžete vyzkoušet pár tipů: 

Někdy může kočka odmítat jíst své běžné granule nebo konzervy z důvodu chuťových preferencí. Zkuste nabídnout různé druhy krmiva, včetně mokrého a suchého, aby si mohla vybrat. Můžete také vyzkoušet krmení s vařeným kuřecím nebo rybím masem, které jsou pro kočky často lákavé.

Potravu lze mírně zahřát, aby se uvolnilo aroma. Opačná situace může nastat u koček trpících nevoností, kde je třeba vyhnout se silným vůním. Doporučuje se podávat malou porci běžného krmiva při pokojové teplotě.

Nenabízejte lidskou stravu, pro kočky je nevhodná, může obsahovat například cibuli, která pro ně může být  toxická.

Krmte kočku v klidných prostorách. Mnoho koček nerado jí například v blízkosti jiných koček. Zbytečný hluk nebo jiné faktory mohou kočku rozrušit a odradit ji od jídla. 

Krmte v mělkých miskách, některé kočky dávají přednost keramickým miskám před kovem nebo plastem.

Umístěte misky s krmivem dál od misek na stelivo a misek na vodu.

Některé kočky mají rády, když je někdo krmí z ruky, ale je to individuální. Jiné kočky dávají přednost tomu, když jsou samy, a mohou jíst i přes noc, když je doma klid.

Nikdy kočku do jídla nenuťte. Krmení stříkačkou nebo tlačení potravy do tlamy je stresující a může znamenat riziko vážných zdravotních komplikací. Kočku to také může od jídla úplně odradit. 

Ztráta chuti k jídlu může způsobit, že vaše kočka bude nedostatečně pít, což může vést k dehydrataci. Ujistěte se, že má kočka stále k dispozici čistou a čerstvou vodu. Pokud kočka nechce pít, zkuste ji nalákat na tekoucí vodu například v kočičí fontánce.

Pamatujte, že pokud tyto rady nezlepší chuť k jídlu vaší kočky, poraďte se s veterinárním lékařem, protože bude pravděpodobně nutná další léčba. Pokud veterinární lékař diagnostikuje zdravotní problém, dodržujte pečlivě léčebný plán a doporučení. Může se jednat o podávání léků, změnu stravy nebo další postupy, které pomohou kočce se zotavit. 

Zdroj: International cat care
Foto: Pexels.com