18.05.20 Výchova a výcvik

Co je Hersenwerk?

Jako Hersenwerk se označují všemožné druhy hlavolamů pro psy, které stimulují smysly a nervový systém. Metoda vznikla v roce 2004 v Holandsku pod vedením instruktorky  Inge van Harte a rychle se rozšířila po celém světě. Není se čemu divit, psy řešení hádanek baví a pomáhá je to psychicky zaměstnat. 

Psychická stimulace je pro psy stejně důležitá jako fyzická aktivita. Hlavolamy pro psy, od jednoduchých po velmi komplikované,  představují skvělý způsob, jak procvičit mozek vašeho mazlíčka. Základem jsou pachové práce, kdy pes musí čichat. Ale nejde jen o čich, pes využívá i zrak, když pozoruje, kde se skrývá pamlsek nebo hračka, hmat, když hrabe tlapkou a dokonce i sluch, protože hlavolamy někdy vydávají i zvuky. Odměna v podobě pamlsku zase stimuluje chuť. Všechny smysly jsou trénovány a mozek psa je procvičován různým způsobem. A není tak důležitý cíl, tedy to, jestli pes hlavolam vyřešil. Hlavní je, aby si to v pohodě užil.

Jak pomáhá?
Pes se nejen skvěle rozptýlí a uvolní, ale při řešení hlavolamů si procvičuje koncentraci, kreativitu, sebekontrolu a zvládání vlastních strachů či nedůvěry. Velkou výhodou je skutečnost, že se hodí pro všechny psy a to všech věkových kategorií. Hersenwerk představuje jednoduchý způsob, jak uklidnit hyperaktivní psí výrostky a seniory udržuje v dobré mentální kondici. Hodí se i pro psy v rekonvalescenci po operaci, kdy nemohou být moc aktivní. Hlavolamy přizpůsobené fyzické kondici nabízejí jednoduchý způsob, jak uvolnit přebytečnou energii.

Zlepšuje se pouto s člověkem
Mezi další pozitivní efekty se řadí zlepšení vztahu mezi psem a majitelem. Metoda je založena na spolupráci, díky tomu se utužuje vzájemné pouto a pes se na majitele lépe soustředí a je připraven  víc ho poslouchat. Pes se samozřejmě musí nejprve naučit počkat, až pro něj páníček hru připraví, tím si trénuje sebeovládání. Postupuje se podle charakteru a možností psa. Jakmile je úkol moc těžký, bude pes frustrovaný, což je nežádoucí. Proto je tak důležité pozorovat a chápat signály, které pes během řešení hlavolamu vydává. Pes by měl být zkrátka uvolněný v klidu. Hersenwerk je pro psa příjemnou činností, ne stresem nebo testem inteligence.

Jak často cvičit?
Obecně se říká, že většině psů stačí 10 minut Hersenwerku denně, aby se příjemně unavili a mentálně uspokojili.

Jak začít?
Nejlepší se objednat se na pár individuálních lekcí s instruktorem, který vám názorně předvede, jak se psem pracovat, jaký typ hlavolamu užít pro jakou situaci, jak vyrobit správný hlavolam, jak poznat na psovi frustraci nebo únavu atd. Můžete zkusit také skupinové workshopy nebo si koupit knihu. Nakladatelství Plot v roce 2016 vydalo knihu Hersenwerk pro psy autorek Heleny Hejzlarové, Ivy Paštové a Šimony Drábkové. Certifikované instruktorky Hersenwerku odhalí, jak metoda funguje, jaké jsou její principy a k čemu se dá využít. Součástí jsou i jednoduché návody, jak hlavolamy připravit. 

Pomocník veterinářů
Hlavolamy rádi využívají i někteří veterináři. Hersenwerk najdete například v ordinaci uznávané veterinářky MVDr. Martiny Načeradské. Pes si díky čuchacímu koberečku spojí návštěvu veteriny s něčím příjemným a odvede to jeho pozornost od vyšetření. 

Foto: publicdomainpictures.net