Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
22.07.12 Výchova a výcvik

Co je to binární řeč?

Sdělujte svému psovi pomocí tzv. binární řeči absolutně jasně, co je žádoucí a co nežádoucí chování. A to stále. Takové zacházení nejen posiluje sociální kompetenci psa, ale také usnadňuje jeho ovladatelnost při práci.

 

Základní výchova pomocí binární řeči

Komunikace se psy funguje na základě binárního principu. Buďto je něco pozitivní (= správné), nebo je to negativní (= špatné). Binární řeč tedy funguje stále na tom samém principu, vždy se jedná o dva protikladné stavy: pozitivní nebo negativní.

 

Rozpoznatelné a…

Oba tyto protikladné póly, pozitivní a negativní, musí být jasně rozlišitelné. Váš pes tedy musí umět rozpoznat podle vašeho hlasu, vašeho projevu, ale i celého výrazu těla, jestli ho chválíte (= pozitivní signály), nebo zda s jeho chováním nesouhlasíte (= negativní signály). Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že chválí i kárají hlasem ve stejné tónině či hlasitosti. Co si s tím má pak pes počít? Když vaše „ne“ zazní zpěvně a „ano“ na něj zavrčíte, tak to nemůže pochopit! Proto si vyzkoušejte, jestli je možné podle vašeho hlasu rozeznat kárání a chválení.

 

… jednoznačné

Jednoznačnost je souzvuk signálů ve všech rovinách (řeč, gesta, mimika, postoj atd.) jsou rozhodující pro fungování námi vytvořené binární řeči. Jen tak bude zaručeno, že pes bude vašim signálům jednoznačně rozumět a bude na ně reagovat. Budou-li si vaše signály odporovat, například vydáte-li zvukový pochvalný signál ve výhružném postoji, tak ho zmatete.

 

Pozitivní a negativní v rychlém sledu

Abyste na psa mluvili „jeho řečí“, měli byste si trénovat a zdokonalovat rychlost své reakce. Neposlechne-li vás pes na signál negativní a nepřestane s nežádoucím chováním, musíte okamžitě „přehodit výhybku“ k pozitivním signálům. Dávejte pozor, zda ho ještě „nehubujete“, i když pes již nežádoucího chování zanechal. Pouze až budete ovládat rychlý přechod od negativních k pozitivním signálům, budou vaše signály načasovány do správného momentu, budou pro psa srozumitelné a on na ně bude patřičně reagovat. Vy pak budete moct vašeho psa ve všech jeho aktivitách ovlivňovat, řídit a vést. Výsledkem bude váš pes - ve všech ohledech sociálně způsobilý partner.

 

Binární řeč v souhrnu

-          Binární řeč musí být jasná a důrazná!

-          Signály od majitele psa musejí být předvídatelné a spolehlivé.

-          Všechny vysílené signály (řeč těla, gesta, mimika, hlas) musejí být ve vzájemném souladu.

-          Důležitý je rychlý přechod ve správném momentu mezi pozitivním a negativním.

 

Konkrétní příklad

Když začne štěně okusovat nohu stolu, řekněte tlumeným hlasem odrazující „ne“. Okamžitě na vás pohlédne a přestane s okusováním. A přesně v tom momentu, kdy na vás pohlédne, uslyší od vás vysokým, přátelským hlasem pochvalné „ano“. A už jsme v binární řeči – tím, že pes slyší vaše „ano“, mu sdělujete: To se mi líbí, když se na mě podíváš, jen tak dále. Zatímco vaše „ne“ chápe jednoznačně jako odmítnutí. Začne-li štěně poté, co se na vás podívalo, a po vaše „ano“ znovu okusovat stůl, opakujte tlumené, výhružné „ne“. Pravděpodobně dojde ještě párkrát ke střídání „ano“ a „ne“, ale nepovolte. Dříve nebo později s okusováním přestane. Vaše nekompromisnost a důslednost se vyplatí. Při dalším útoku na nohu stolu štěně určitě přestane dříve, protože už přišlo na to, že se nevyplatí s vámi diskutovat. Záleží na vás, jak se postavíte k „maličkostem“ každodenního života, zda dáte štěněti jasně najevo, že bude vše po jeho vůli, ale že má pouze tu volnost, kterou mu určíte vy.

 

Ukázka z knihy:

Výchova štěněte loveckého psa,

Anton Fichtlmeier, Julia Numssen, Grada, 2012, www.grada.cz
V prvních týdnech života štěněte probíhá jeho rychlý tělesný vývoj a také je to nejdůležitější doba, kdy se vytváří vztah mezi psem a člověkem. Kdo nyní udělá chybu, bude ji později jen těžko napravovat. Dva z nejlepších cvičitelů loveckých psů vám v této knize poradí, jak má chovatel a majitel štěně loveckého psa od samého počátku úspěšně vychovávat a cvičit, aby ho dobře připravili na jeho budoucí poslání. Najdete zde: vývoj a první základy výchovy štěněte - krok za krokem, jak může chovatel podporovat a rozvíjet vlohy psa, první vodičovy výchovné kroky, pevné základy pro práci na vodítku, aport a práce nosem. Nepostradatelný průvodce pro chovatele loveckých psů a majitele štěňat! Knihu doporučuje Wild und Hund.