26.05.12 Zdraví a nemoci

Co je to jaterní zkrat?

Jedná se o vrozené onemocnění psů, kterému se také říká protosystemický zkrat. Projevuje se obvykle okolo 11. týdne věku. Většina psů trpící touto genetickou poruchou je diagnostikována do 6. měsíců věku, jsou však známu případy, kdy se diagnóza určila až u dospělých psů.

 

Velmi zjednodušeně se jedná o chybně uspořádané krevní cesty (neuzavřená céva v krevním oběhu jater), kdy játra nezvládají detoxikovat krev, hlavně od amoniaku, veškerá krev necirkuluje skrz játra, a tak se do mozku psa dostává krev nedostatečně filtrovaná. Kvůli toxinům dochází k poruchám mozkových funkcí, které se projevují různě. Také játra většinou zůstávají nevyvinutá či poškozená.

 

Mezi příznaky se řadí nedostatek energie, hubnutí, skleslost (v počínajících stupních zkratu) až po nervové potíže jako je přechodná dezorientace, bezcílné bloumání, postávání s hlavou ke zdi, přecitlivělost na světlo, poruchy pohybu, tzv. manéžový pohyb (chůze v kruzích). Symptomy se mohou stupňovat ke slepotě, nervovým záchvatům až komatu. Ne každý pes musí nutně trpět všemi uvedenými příznaky. U některých jedinců mohou být příznaky pouze mírné, někdy mohou být i několik let nepovšimnuty.

 

Pokud máte podezření, že s vaším psem není něco v pořádku, nechte ho vyšetřit. Diagnóza se určuje scintigrafií, ultrasonografií nebo kontrastní radiologií. Nejběžnější je však měření hladiny kyseliny žlučové. Při podezření jsou na místě další vyšetření, mimo jiné sonografické posouzení velikosti jater.

 

Bohužel tento stav se musí řešit operativně (zákrok vyjde na desítky tisíc). Extrahepatické (vnější) jaterní zkraty jsou poměrně jednoduše operovatelné (zavedení kroužku na cévu, který ji pomalu během cca 3 týdnů uzavře). Vnitřní jaterní zkraty jsou hůře operovatelné. Krátce po zákroku je nutné dodržovat speciální nízkoproteinovou dietu. Po kontrole ultrazvukem (zda kroužek cévu uzavřel) veterinář určí dietní režim psa.

 

Mezi hlavní příznaky patří:


- záchvaty (podobné epileptickým)
- ztráta chuti k jídlu
- nezájem (letargie) a slabost
- abnormality v chování (chození do kruhu, vrávorání, nereagování, koukání do prostoru, tlačení hlavy proti objektům, návaly vzteklého chování)
- excesivní pití a časté močení (krystalky či krev v moči - tmavá moč)
- průjem
- zvracení
- slepota (částečná i úplná)
- hluchota (částečná i úplná)

- únava

- polehávání bez zájmu o okolí

 

Mezi predisponovaná plemena patří například irský vlkodav. Uvádí se výskyt asi u 2% vlkodavů.

Bohužel preventivní vyšetření na jaterní zkrat, tedy zjištění hladiny žlučových kyselin po hladovce a nakrmení, nejsou zcela spolehlivým ukazatelem výskytu tohoto onemocnění, jak se dříve myslelo. To však neznamená, že vyšetření nemá žádný význam. Rozhodně by mělo být pro jistotu vyšetřeno každé štěně, které zaostává v růstu a vývoji nebo se u něj projevují třeba i lehké klinické příznaky.