18.12.17 Zdraví a nemoci

Co je to polydaktylie?

Jedná se o stav, kdy se na kočičí tlapce nacházejí nadpočetné prsty. Navýšený počet prstů může být jen na jedné tlapce, nebo i na všech tlapkách. Vyskytuje se nejčastěji u mainských mývalích koček.

Kočka má běžně pět prstů na předních a čtyři prsty na zadních tlapkách. Polydaktylní jedinci mají prstů více, nejčastěji šest nebo sedm prstů na předních, někdy jeden navíc na zadních (vzácně). Úplně nejvzácnější je případ polydaktylie na všech končetinách. Podle Guinnessovy knihy rekordů měl nejvíce prstů kocour Jake a to dokonce 28! Normálně mají kočky 18 prstů.

Co to způsobuje?

Genetická mutace. Jedná se o autosomálně dominantně dědičnou anomálii. U mainských mývalích koček je gen způsobující polydaktylii dominantní. K tomu, aby se polydaktylie projevila, musí mít minimálně jeden z rodičů gen pro polydakylii. Tento dominantní gen se předává potomstvu pouze ze 40-50%. Vzhledem k tomu, že většina felinologických organizací nepovoluje na kočkách s polydaktylií chovat, byl výskyt víceprstých koček v chovech rapidně snížen.

Výskyt

Víceprsté kočky se vyskytují hlavně v Americe. Výzkumy naznačují, že tato abnormalita se objevila pravděpodobně u koček, které byly do Ameriky dovezeny v polovině 16. století z Anglie. Vědci se domnívají, že potomci těchto víceprstých koček žili na obchodních lodích a dostali se do různých částí USA (např. Boston, Halifax, kde se dodnes vyskytuje větší počet polydaktylních jedinců). Námořníci prý věřili, že jim tyto kočky přinesou štěstí na moři. V Evropě se kočky s polydaktylií tak často nevyskytují, protože ve středověku byla každá kočka, která vykazovala abnormální znaky, považována za symbol čarodějnictví. A jak je jistě známo, čarodějnice často končily na hranici.

Zdraví

Ačkoli se polydaktylie vyskytuje snad u všech plemen, u čistokrevných jedinců je považována za diskvalifikující vadu. Co se týče zdraví, sama o sobě nepřináší kočce žádné problémy. Nijak neomezuje funkci tlapek, někdy spíše naopak mohou být tyto kočky zručnější. Co se týče péče, někdy je nutné drápek více zastřihávat, aby nezarůstal.

Hemingwayovy kočky

Kočkám s polydaktylií se běžně říká Hemingwayovy kočky. Slavný spisovatel byl velkým milovníkem koček a za svého života na ostrově Key West na Floridě dostal darem od jednoho námořníka kočku s polydaktylií jménem Snow White, která přenesla gen na své potomstvo. Časem kolem jeho domu víceprstých koťat přibývalo. Dnes na místě funguje Hemingwayovo muzeum. Podle poslední vůle má být o kočky postaráno, takže dodnes jich tam pobývá okolo 60 a přibližně polovina z nich je víceprstá.