Co obnáší příprava na výstavu?

Příprava kočky na výstavu je dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje náš zájem, čas a péči. V následujícím textu se můžete dočíst doporučení sepsaná na základě textu z knihy Chov koček úspěšné autorky a chovatelky Marie Říhové.

Výborná kondice záleží na péči, kterou věnujeme výběru kvalitní stravy, hygieně a úpravě srsti. Nezanedbatelnou součástí je také psychická vyrovnanost kočky (ovšem ta se mnohdy natrénovat nedá). Kočky na výstavě jsou vytrhnuté ze své každodenní rutiny a znamená to pro ně stres. Je zřejmé, že kočka s klidnou a vyrovnanou povahou se s tím lépe vyrovná, než plachý, úzkostlivý jedinec.

Očkování a další testy

K přípravě na výstavu můžeme zařadit i očkování, protože bez něj není možné se akce účastnit. Pokud jedete na výstavu mimo republiku, je požadováno označení zvířete mikročipem. U bílých koček je vyžadováno sluchové vyšetření. Na výstavách v ČR zpravidla postačují klinická vyšetření, do zahraničí je nutné opatřit si audiometrický test (byl by stejně nutný v případě použití kočky do chovu). Test má trvalou platnost a v současné době je prováděn na VŠ veterinární v Brně, ojediněle také na dobře vybavených klinikách.

Srst dlouhosrstých koček

Péče o kočku se samozřejmě liší podle jednotlivých plemen. Je zřejmé, že nejvíce péče vyžadují kočky dlouhosrsté a polodlouhosrsté. Srst vyžaduje každodenní péči, vyčesáváním totiž odstraňujete mrtvé chlupy, které by jinak v srsti tvořili „cucky“. Dlouhosrsté kočky se koupou asi týden před výstavou, aby srst měla dostatečně dlouhou dobu k regeneraci a nabytí lesku a elasticity. Kočky světlých barev a zejména kočky bílé se koupou dvakrát. Den po koupeli se srst ještě pudruje a potom se důkladně vyčeše. Tmavé kočky se pudrují méně, případně se používají speciální pudry. Po koupeli můžete také použít kondicionéry a různé spreje na vylepšení kvality srsti. Zvýšená péče o srst pokračuje ještě na samotné výstavě, kdy se kočky češou ještě těsně před posouzením.

Oči, uši, zuby, drápky

Oči koček je nutné zbavit ospalků a u slzících očí důkladně vyčistit teplou vodou zažloutlé partie srsti kolem očí. U bílých koček se na tyto partie nanáší trošička bílého pudru, aby srst byla dokonale bílá.

Zuby by měly být bez zubního kamene – pokud je to třeba necháme je vyčistit ultrazvukem u veterináře. Drápky musejí být ostříhané. Kočce důkladně vyčistěte uši od veškerého ušního mazu.

Srst krátkosrstých koček

U krátkosrstých koček je péče o srst výrazně jednodušší, některé kočky (například ruské modré) se však koupou také. U plemen, které mají přiléhavou srst bez podsady (siamské a orientální kočky, ocicat, habešské kočky, barmské kočky), se srst kartáčuje a uhlazuje jelenicí.

Mastný ocas

Poměrně častým problémem u kocourů je mastný ocas. Mastnota se odstraní koupelí, případně se ocas může otírat žínkou namočenou v teplé vodě. Další možností, jak tento nedostatek odstranit, je důkladně ocas zapudrovat a následně vyčesat mastné partie. Dokonce lze použít i bramborový škrob, který se v srsti nechá přes noc a pak se dobře vyčeše. Mastnota se vsákne do škrobu a pokud ho zvíře olizuje, nic se neděje.

Štíhlé kočky

Štíhlá plemena je dobré před výstavou (cca týden) lehce omezit v jídle, aby neměla na výstavě plné břicho. To ale samozřejmě neznamená, že by měla kočka hladovět! Jednoduchý recept je předkládat jí častěji menší porce kvalitního krmení. Pokud vaříte domácí stravu, trochu omezte přílohy. To samozřejmě neplatí pro koťata.

Povolené úpravy

K dovoleným úpravám srsti patří kromě koupání i vytrhávání jednotlivých bílých chlupů u tmavých koček nebo ve tmavých partiích u koček dvoubarevných. Také je vhodné vytrhat chlupy ze špiček uší u plemen, kde je vyžadován zakulacený tvar a malá velikost uší. A jak na to? Ušní boltec přidržíme mezi prsty u jeho okraje a prsty druhé ruky chlupy bezbolestně vytrháme.

Nepovolené úpravy

Stříhání srsti, barvení a odbarvování není povoleno a vede k diskvalifikaci kočky! Rovněž se nesmí vytrhávat bílé chlupy, které tvoří skvrnky. Tyto tzv. medailónky jsou vážnou vadou zbarvení a vedou též k diskvalifikaci.

Výstavní klec

Samostatnou kapitolou je výstavní klec. Je vhodné si do ní ušít záclonky a podložku (ideální je kousek koberce) a přidat i pelíšek. Klece mají obvykle rozměr 60x60x60 cm, v zahraničí je to o 10 cm více. Také si pořiďte malou toaletu, která se vejde do klece a nezapomeňte ani na misky.

V den výstavy nakrmte dospělé kočky velmi málo, koťat dostanou lehké jídlo.

Vady, které vylučují kočku z posuzování

Výstavy jsou nejen přehlídkami krásy, ale slouží také k získání chovné způsobilosti. Při posuzování se velmi důsledně přihlíží k zdravotnímu stavu a kondici kočky a také různým defektům. Důvodem k diskvalifikaci je rovněž agresivní povaha, které poukazuje na psychickou labilitu, která není žádoucí.

Diskvalifikující vady:

Agresivita

Anomálie varlat a nesestouplá varlata u dospělých kocourů

Podání uklidňujících či jiných látek

Nedovolené kosmetické úpravy (barvení, stříhání…)

Amputované drápy

Onemocnění

Nedostatečná hygiena, znečištění

Ogliodaktylie (menší počet prstů)

Polydaktylie (zvýšený počet prstů)

Trpasličí vzrůst

Slepota

Hluchota

Kýla

Šilhání

Výstavy se nesmějí zúčastnit také březí a kojící kočky

Zdroj: Chov Koček, Marie Říhova, Grada, 2007