Kotě není plyšová hračka. Aby z něj vyrostla krásná, zdravá kočka nebo urostlý kocour, potřebuje zodpovědného majitele, správnou péči a kvalitní stravu…
Kočky rostou přibližně 18x rychleji než děti. Obsah i rovnováha podávaných živin je pro ně v tomto období velmi důležitá. Výběr krmiva pro kotě je téměř stejně odpovědnou otázkou jako výběr jídla pro malé dítě. Kotě – podobně jako miminko – neumí posoudit, zda mu strava vyhovuje. Rozhodování je tedy pouze v našich rukách. Na prvním místě je samozřejmě blaho kotěte a jeho zdravý vývoj.
Do žaludku koťat se vejde jen malý objem krmiva, o to kvalitnější proto musí být. Kvalitní značky průmyslově vyráběných (hotových) krmiv obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví koťat a koček. Je proto lepší se spolehnout na výrobce, kteří mají za sebou nějaké renomované veterinární výzkumné centrum a vyrábějí také „junior“ krmiva.
VÝŽIVA PODLE KOTĚCÍHO VĚKU
Mléko na prvním místě
Během prvních tří týdnů jsou koťátka zcela závislá na matce, jejím mléku a teple. Koťata by měla zůstat u matky alespoň osm týdnů, protože u předčasně odstaveného mláděte je vyšší riziko zdravotních problémů. Období po porodu je velmi náročné i pro kočičí mámu. Kojení představuje pro kočku nutričně nejnáročnější období života. Během prvních čtyř týdnů po porodu musí kočka dostatečně jíst, aby uživila sebe a svá rychle rostoucí koťata. Kojící kočka by měla být krmena také krmivem typu Junior, protože je výživnější. Když nedostává kočičí máma potřebné množství žádaných živin, začne vyživovat koťata ze svých rezerv.
Věk: první až třetí měsíc života
Zvykání koťat na samostatný příjem potravy začíná ve čtvrtém týdnu života. V této době už koťatům nestačí pouze mateřské mléko; je třeba jim nabízet také jinou potravu ve formě příkrmů. Jako příkrmy jsou ideální kompletní krmiva určená speciálně pro rostoucí koťata. Mohou to být granule (namočené do vody nebo vývaru), kapsičky, případně konzervy. Příkrmy podávejte vždy nejprve v malém množství a postupně ve zvyšujících se dávkách. Postupné odstavování trvá od 6. do 8. týdne, kdy koťata jednak sají mateřské mléko, vedle toho přijímají příkrmy. Odstavování se musí dít postupně, aby si zažívací trakt kotěte zvykl na tuhou stravu. Plně odstavené kotě krmte malými dávkami šestkrát denně. V deseti týdnech věku jí kotě 5-6x denně naprosto samostatně.
Věk: tři až šest měsíců
V tomto období krmte kotě dle jeho potřeb, ideální je čtyři až pětkrát denně. Pro člověka je to velká výzva, protože péče o mládě představuje především zodpovědnost za jeho zdraví a harmonický vývoj. Pravidelný přísun správného množství nutričně vyvážené stravy pro kočky přispívá k zdravému růstu, kvalitnímu chrupu, srsti a je prevencí obezity a dalších onemocnění. Většina koček vypadá dospěle již ve věku 4 až 6 měsíců, ale nezapomínejme, že koťata až do svých prvních narozenin stále rostou a vyvíjejí se. Mají tedy i jiné nutriční nároky než dospělé kočky, vyžadují například více tuků a bílkovin a jiný poměr mezi minerálními látkami a energií.
Věk: po šestém měsíci
Po šestém měsíci věku krmte kotě 2-3x denně. Při krmení se snažte dodržovat časovou pravidelnost. Hmotnost koťat v 6 měsících je zhruba 2,4 – 3,2 kg, větší plemena jsou samozřejmě těžší. Kočky i kocouři dospívají ve 12 měsících, do této doby potřebují speciální výživu pro koťata. Obsah i rovnováha podávaných živin je v celém prvním roce života pro rostoucí koťata velmi důležitá. Každá porce musí obsahovat všechny potřebné výživné látky. Musí mít také správnou konzistenci, aby ho kotě mohlo snadno rozžvýkat a strávit. Teprve po ukončeném 12. měsíci života je možné přejít z kotěcí stravy na krmivo pro dospělé kočky.
DESATERO VÝŽIVY KOTĚTE:
Čeho se vyvarovat?
Syrové nepřemražené maso – u nepřemraženého masa hrozí nákaza parazity nebo infekčními původci různých onemocnění!
Domácí strava – pokud nemáte dostatečné znalosti, raději se jí vyvarujte. Laik nedokáže sestavit kočce nutričně vyvážený recept a připravit biologicky vstřebatelnou a stravitelnou dávku. Z toho plynou problémy jako odmítání krmiva, chronické selhání ledvin, zánět slinivky břišní, cukrovky a další. Nejčastější problémy domácích receptur souvisí s nadměrným obsahem bílkovin, převahou fosforu v poměru k vápníku a nedostatkem tuku.
Mléko a mléčné výrobky – mohou způsobit průjem a dehydrataci. U většiny koček mizí v období dospívání schopnost produkce enzymu laktázy. Laktóza obsažená v kravském mléku není u dospívajících jedinců trávena, důsledkem jsou chronické vysilující průjmy. Koťatům můžete již od 6. týdne podávat speciálně upravené mléko pro koťata.
Dehydratace - nezapomínejte na pitný režim. Pořiďte si tři mělčí nerezové misky, jednu na suchou potravu, druhou na konzervy či kapsičky a třetí na vodu. Po bytě rozmístěte více misek s vodou, aby se koťátko naučilo pravidelně pít.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.