31.03.12 Výživa

Co potřebují kočičí mimina?

Kotě není plyšová hračka. Aby z něj vyrostla krásná, zdravá kočka nebo urostlý kocour, potřebuje zodpovědného majitele, správnou péči a kvalitní stravu…

 

Kočky rostou přibližně 18x rychleji než děti. Obsah i rovnováha podávaných živin je pro ně v tomto období velmi důležitá. Výběr krmiva pro kotě je téměř stejně odpovědnou otázkou jako výběr jídla pro malé dítě. Kotě – podobně jako miminko – neumí posoudit, zda mu strava vyhovuje. Rozhodování je tedy pouze v našich rukách. Na prvním místě je samozřejmě blaho kotěte a jeho zdravý vývoj.

Do žaludku koťat se vejde jen malý objem krmiva, o to kvalitnější proto musí být. Kvalitní značky průmyslově vyráběných (hotových) krmiv obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví koťat a koček. Je proto lepší se spolehnout na výrobce, kteří mají za sebou nějaké renomované veterinární výzkumné centrum a vyrábějí také „junior“ krmiva.

 

VÝŽIVA PODLE KOTĚCÍHO VĚKU

 

Mléko na prvním místě

Během prvních tří týdnů jsou koťátka zcela závislá na matce, jejím mléku a teple. Koťata by měla zůstat u matky alespoň osm týdnů, protože u předčasně odstaveného mláděte je vyšší riziko zdravotních problémů. Období po porodu je velmi náročné i pro kočičí mámu. Kojení představuje pro kočku nutričně nejnáročnější období života. Během prvních čtyř týdnů po porodu musí kočka dostatečně jíst, aby uživila sebe a svá rychle rostoucí koťata. Kojící kočka by měla být krmena také krmivem typu Junior, protože je výživnější. Když nedostává kočičí máma potřebné množství žádaných živin, začne vyživovat koťata ze svých rezerv.

 

Věk: první až třetí měsíc života

Zvykání koťat na samostatný příjem potravy začíná ve čtvrtém týdnu života. V této době už koťatům nestačí pouze mateřské mléko; je třeba jim nabízet také jinou potravu ve formě příkrmů. Jako příkrmy jsou ideální kompletní krmiva určená speciálně pro rostoucí koťata. Mohou to být granule (namočené do vody nebo vývaru), kapsičky, případně konzervy. Příkrmy podávejte vždy nejprve v malém množství a postupně ve zvyšujících se dávkách. Postupné odstavování trvá od 6. do 8. týdne, kdy koťata jednak sají mateřské mléko, vedle toho přijímají příkrmy. Odstavování se musí dít postupně, aby si zažívací trakt kotěte zvykl na tuhou stravu. Plně odstavené kotě krmte malými dávkami šestkrát denně. V deseti týdnech věku jí kotě 5-6x denně naprosto samostatně.

 

Věk: tři až šest měsíců

V tomto období krmte kotě dle jeho potřeb, ideální je čtyři až pětkrát denně. Pro člověka je to velká výzva, protože péče o mládě představuje především zodpovědnost za jeho zdraví a harmonický vývoj. Pravidelný přísun správného množství nutričně vyvážené stravy pro kočky přispívá k zdravému růstu, kvalitnímu chrupu, srsti a je prevencí obezity a dalších onemocnění. Většina koček vypadá dospěle již ve věku 4 až 6 měsíců, ale nezapomínejme, že koťata až do svých prvních narozenin stále rostou a vyvíjejí se. Mají tedy i jiné nutriční nároky než dospělé kočky, vyžadují například více tuků a bílkovin a jiný poměr mezi minerálními látkami a energií.

 

Věk: po šestém měsíci

Po šestém měsíci věku krmte kotě 2-3x denně. Při krmení se snažte dodržovat časovou pravidelnost. Hmotnost koťat v 6 měsících je zhruba 2,4 – 3,2 kg, větší plemena jsou samozřejmě těžší. Kočky i kocouři dospívají ve 12 měsících, do této doby potřebují speciální výživu pro koťata. Obsah i rovnováha podávaných živin je v celém prvním roce života pro rostoucí koťata velmi důležitá. Každá porce musí obsahovat všechny potřebné výživné látky. Musí mít také správnou konzistenci, aby ho kotě mohlo snadno rozžvýkat a strávit. Teprve po ukončeném 12. měsíci života je možné přejít z kotěcí stravy na krmivo pro dospělé kočky.

 

DESATERO VÝŽIVY KOTĚTE:

  1. Koťátko má jiné požadavky na výživu než dospělá kočka, protože potřebuje více tuků, bílkovin a jiný poměr minerálních látek. Podávejte kotěti kvalitní průmyslově připravené krmivo určené pro jeho věkovou kategorii (junior krmiva).
  2. Koťátko má malý žaludek, proto potřebuje častější přísun hodnotné stravy. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí. Ze začátku krmte čtyřmi nebo pěti dávkami denně, po šesti měsících dva až třikrát denně.
  3. Dodržujte pravidelný čas krmení. Kotě by si mělo zvyknout, že dostává potravu na stejném místě a ve stejnou dobu. Misku s čerstvou vodou má mít k dispozici celý den.
  4. Kotě ani dospělá kočka nesní víc, než potřebuje. Na rozdíl od psa můžete kotěti nechat v misce granule, ať si je bere v průběhu celého dne a noci. Kočky dávají přednost postupnému „uzobávání“. Mnohé kočky se např. k misce s granulemi vracejí osmkrát až čtrnáctkrát denně.
  5. Potrava má mít pokojovou teplotu (max. do 40 stupňů Celsia). Konzervu můžete ohřát ve vodní lázni, granule přelít teplou vodou nebo masovým vývarem.
  6. Kravské mléko nahraďte speciálním kočičím mlékem (catmilk) se sníženým obsahem laktózy, které je přirozeným zdrojem vápníku a vitamínů.
  7. Můžete kombinovat vícero forem krmiv jedné značky (konzervy, kapsičky, granule) a střídat různé příchutě (drůbeží, jehněčí, hovězí, kuřecí).
  8. Chuť koček není uzpůsobená pro cukry. Rozmazlování lidskými pamlsky (čokoláda, bonbony) kočkám škodí.
  9. Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový preparát, se poraďte s vaším veterinářem.
  10. Kočky raději nekrmte v blízkosti jejich záchodů (protože ani ve volné přírodě by nepřijímaly potravu blízko místa, kde se vyprazdňují).

 

Čeho se vyvarovat?

 

Syrové nepřemražené maso – u nepřemraženého masa hrozí nákaza parazity nebo infekčními původci různých onemocnění!

 

Domácí strava – pokud nemáte dostatečné znalosti, raději se jí vyvarujte. Laik nedokáže sestavit kočce nutričně vyvážený recept a připravit biologicky vstřebatelnou a stravitelnou dávku. Z toho plynou problémy jako odmítání krmiva, chronické selhání ledvin, zánět slinivky břišní, cukrovky a další. Nejčastější problémy domácích receptur souvisí s nadměrným obsahem bílkovin, převahou fosforu v poměru k vápníku a nedostatkem tuku.

 

Mléko a mléčné výrobky – mohou způsobit průjem a dehydrataci. U většiny koček mizí v období dospívání schopnost produkce enzymu laktázy. Laktóza obsažená v kravském mléku není u dospívajících jedinců trávena, důsledkem jsou chronické vysilující průjmy. Koťatům můžete již od 6. týdne podávat speciálně upravené mléko pro koťata.

 

Dehydratace - nezapomínejte na pitný režim. Pořiďte si tři mělčí nerezové misky, jednu na suchou potravu, druhou na konzervy či kapsičky a třetí na vodu. Po bytě rozmístěte více misek s vodou, aby se koťátko naučilo pravidelně pít.