12.06.22 Život s kočkou

Co s kočkou o prázdninách?

Pořídili jste si kočičku a teď přemýšlíte, kdo se o ni postará, až pojedete na rodinnou dovolenou k moři? Kočky obecně špatně snášejí změny prostředí, zvlášť když na to nejsou zvyklé od kotěte. 


Nejjednodušší samozřejmě je požádat někoho známého, kdo bydlí blízko vás, aby kočičce dával krmení a vodu a také jí čistil toaletu. Tady je důležité rozlišit péči o kočky čistě domácí a venkovní. Ty, co se mohou toulat po cizích zahradách, snášejí obvykle odloučení lépe, díky společnosti své kočičí komunity, jen mohou trochu “zdivočet”. A pokud nejsou vykastrované, tak vás po dovolené přivítají možná i s překvapením. Domácím kočkám může chybět společnost, proto kromě krmení by je měl někdo občas i podrbat za ušima. A hodí se samozřejmě i nějaká odměna nad rámec obvyklého krmiva, že tu samotu tak dobře snášejí.


Chůva pro kočku? 
Pokud k vám někdo jen dochází je nutné zabezpečit všechna okna, aby kočka nevypadla, a to i v přízemí. Na nebezpečí, které hrozí třeba při větrání ventilačkou upozorňuje web Mazlíčcivpohybu.cz: „..kočičák z okna sice nevypadne (i když jsou tací, co to stejně dokážou), ale může se v mezeře zaseknout a udusit se. I takových případů se už stalo mnoho.“ Lepší variantou péče o vaši kočičku po dobu vaší nepřítomnosti je možná objednání chůvy, která k ní bude buď docházet a starat se o ni, nebo může rovnou bydlet u vás doma. Obecně platí, že pro kočky i psy, kteří jsou zvyklí pobývat doma, je nejvhodnější individuální hlídání. 


Kočičí hotel už není žádná vzácnost
Hotel pro kočky vám taky může velmi pomoci. Hodí se třeba i v případě, že je majitel zvířete dlouhodobě v nemocniční péči a nemůže se o svou kočku starat. Je dobré si takové zařízení přijet předem prohlédnout a ujistit se, že se tam vašemu mazlíčkovi bude líbit. Hotel určitě lépe snese venkovní kočka či kocour, někde jsou umístěni do klecí a podle povahy zvířete pouštěni i mezi ostatní kočky. Vybavení hotelů se liší, některé jsou stroze vybavené, jiné se spoustou kočičích prolézaček a škrabadel. A stejně jako v hotelích pro lidi bývají dle ceny v nabídce i různé služby, jako standard, nadstandard, de lux atd.


Cestování s kočkou
Může se ale stát, že se pro dovolenou rozhodnete na poslední chvíli a všechny chůvy a hotely v okolí mají plno. A protože nechcete zůstat doma, zkusíte vyjet na cesty i s kočičím parťákem. Na co byste neměli zapomenout? Bezpečná a dostatečně velká přepravka je základ, důležité je vzít s sebou i cestovní kočičí toaletu a oblíbené hračky nebo pelíšek. A v neposlední řadě byste měli zabalit dost krmení, protože nikdy nevíte, jestli v místě dovolené bude k dostání. Na cesty se výborně hodí třeba zvýhodněný balíček Delicateria Brit Care cat Sensitive, které obsahuje jak granule, tak pamlsky, kapsičky i konzervu. Podle výživového poradce Martina Kváše není třeba se bát ani teplých krajin: „Kočky, vzhledem ke svému původu, se s horkem vyrovnávají velmi dobře. Všichni známe obrázky, kdy kočky si na pražícím slunci přímo lebedí. Nutné je kočce zabezpečit přístup k vodě, aby se mohla kdykoliv napít,“ uzavírá odborník.

Foto: Pixabay