18.11.23 Výživa

Co se stane, když kočky ztloustnou?  Vědci vysvětlují vliv překrmování na účinnost trávení

Majitelé koček chtějí, aby jejich čtyřnohé společnice byly šťastné, ale přemíra krmiva a pamlsků může mít neblahé důsledky. Kočičí obezita je na vzestupu, což ovlivňuje zdraví, délku života a pohodu zvířat. Nová studie se zabývá tím, co se děje v trávicím systému a střevní mikroflóře, když se kočky přejídají.

"Přibližně 60 % koček v USA trpí nadváhou, což může vést ke zdravotním problémům, jako je cukrovka a chronické záněty. Zatímco mnoho studií zkoumalo hubnutí koček, málo se jich zaměřovalo na opačný proces, který je také důležitý. V této studii jsme se chtěli dozvědět více o metabolických a gastrointestinálních změnách, ke kterým u koček dochází v důsledku přejídání a přibývání na váze," vysvětluje spoluautorka studie Kelly Swanson.

Kočky se dobrovolně přejídaly

Studie se zúčastnilo 11 dospělých kastrovaných koček. Byly krmeny standardním suchým krmivem pro kočky a po dvou týdnech měření jim bylo dovoleno jíst tolik, kolik chtěly. Výzkumníci odebírali v pravidelných intervalech vzorky krve a trusu a sledovali fyzickou aktivitu koček.

Jakmile se kočky mohly přejídat, okamžitě výrazně zvýšily příjem potravy a začaly přibývat na váze. Na začátku studie bylo jejich průměrné skóre tělesné kondice (BCS) 5,41 na devítibodové stupnici. Po 18 týdnech překrmování se zvýšilo na 8,27, což odpovídá 30% nadváze. BCS odpovídá indexu tělesné hmotnosti (BMI) u lidí a hodnota 6 nebo vyšší je považována za nadváhu, uvedla Kelly Swanson.

Vědci analyzovali změny v množství stolice, dobu průchodu krmení trávicím traktem, účinnost trávení (stravitelnost živin) a bakteriální složení mikrobioty. A to vše během 20 týdnů trvání studie.

"Zjistili jsme, že s tím, jak kočky více jedly a přibývaly na váze, se zkracovala doba gastrointestinálního průchodu a také účinnost trávení. Když tělo dostane méně potravy, bude efektivnější při získávání živin. Když se však množství potravy zvýší, projde trávicím systémem rychleji a při tom se extrahuje méně živin," vysvětlila vědkyně.  

Složení střevní mikroflóry

Výzkumníci také zjistili významné změny ve složení střevní mikroflóry mezi „hubenými“ kočkami na začátku a po 18 týdnech přibývání na váze. Zvýšila se relativní četnost bakterie Bifidobacterium, která má antimikrobiální aktivitu, potlačuje patogeny a stimuluje imunitní systém, zatímco počet bakterie Collinsella, která rozkládá vlákninu a je spojována s prozánětlivými onemocněními, se snížil. Tyto výsledky jsou opačné než výsledky naměřené u lidí s nadváhou.

"Změna doby průchodu trávicím traktem byla novým zjištěním a možnou příčinou změny fekální mikrobioty. Budoucí studie by měly zvážit měření doby průchodu, aby bylo možné lépe vysvětlit změny mikrobiomu domácích zvířat," dodala vědkyně. 

Více krmiva, více stolice

S rostoucí spotřebou potravy koček se zvyšovala i jejich produkce výkalů. Jinými slovy, když více jedly, také více kadily. Zároveň se snížilo pH výkalů, což znamená, že stolice byla kyselejší.

"U lidí ukazuje nízké pH stolice na špatné vstřebávání sacharidů a tuků. Naše zjištění s tím korelují, protože snížené pH stolice odpovídá vyššímu příjmu potravy a snížené stravitelnosti," uvedla Swanson.

Aktivita koček

Výzkumníci také měřili úroveň aktivity koček pomocí monitoru připevněného na obojku. Kočky měly možnost vzájemné interakce a hry s hračkami, s výjimkou dnů, kdy byly odebírány vzorky stolice.

"Očekávali jsme, že přírůstek hmotnosti by mohl vést ke snížení fyzické aktivity, ale žádné konzistentní změny v úrovni aktivity jsme nepozorovali. To se však mohlo lišit v závislosti na jednotlivých kočkách a jejich prostředí a na tom, jak moc s nimi jejich majitelé komunikují," uvedla Swanson.

Vědci dospěli k závěru, že pochopení metabolických a gastrointestinálních změn, které se objevují při přibývání na váze a obezitě u domácích zvířat, může pomoci při budoucí prevenci a léčbě.

Hubnutí

Majitelé, kteří chtějí svým kočkám pomoci zhubnout, mohou použít různé strategie. V další studii Swanson a spoluautoři prokázali, že omezené krmení může u koček podpořit bezpečné hubnutí a úbytek tuku. Vědci také doporučují, aby majitelé domácích mazlíčků podporovali aktivitu svých kočičích společníků. Mohou například stimulovat hledání potravy rozmístěním krmiva po domě nebo používat interaktivní krmící hračky, aby podpořili duševní vytížení koček.

Po ukončení studie přírůstku hmotnosti bylo 11 koček převedeno na dietu s omezeným krmením, která jim pomohla vrátit se k normální hmotnosti.


Zdroj: College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences, University of Illinois Urbana-Champaign 

Foto: Pexels.com