Co se značkujícím kocourem?

Obracím se na vás s prosbou o radu ohledně našeho kocourka plemene sphynx. Máme ho již 3 roky a v poslední době si s ním nevíme rady. Přišel k nám jako tříměsíční kotě, bydleli jsme ještě v malém bytě. Od samého začátku čůral do bot, tašek a batohů, když jsme přišli z venku. Věci jsme schovávali, proto jsme to tak neřešili. Před rokem jsme mu pořídili kočičku, aby nebyl sám. Situace se nezměnila, choval se pořád stejně, akorát jsme byli opatrnější a nenechávali jsme věci volně položené. V dubnu jsme se přestěhovali do většího bytu, protože jsme čekali přírůstek do rodiny, zároveň i kočička čekala koťátka. Od té doby začal Damián čůrat navíc i po bytě. Přestal v momentě, kdy se narodila koťátka. Měli jsme necelý měsíc klid (boty jsme ale pořád schovávali), a když se nám narodil syn a donesla jsem ho domů, začal opět močit po bytě na všechny jeho a moje věci. Nechala jsem ho vykastrovat, ale situace je pořád stejná. Nedělám nic jiného, než uklízím a peru. Kocourka máme rádi, ale je to pro nás již neúnosné. Navíc začal čůrat i na manželovy věci, což dříve nedělal. Prosím o radu, co máme zkusit udělat, aby se jeho chování změnilo a mohli jsme dále společně žít.

Odpověď:
Kocouři obvykle dávají značkováním najevo nějaké znepokojení, nejistotu či obavu. U nekastrovaných kocourů slouží značky močí i trusu k zajištění nedotknutelnosti teritoria. Proto také kocouři často označkují boty a tašky, na kterých je pach zvenčí. Bohužel když se kocour vykastruje až v době, kdy už nějaký čas značkuje, nejde jen o instinktivní chování podpořené samčími hormony, ale také o naučený rituál, kterého se i kastrovaný kocour nerad vzdává. A u vás je teď tolik nových pachů a dalších podnětů v souvislosti s miminkem!
Zaměřila bych se především na tři věci:
1. Záchody – měli byste mít alespoň 3 (vždy nejméně o jeden víc, než je koček) v různých místnostech. Rozmístěte je tak, aby jedna kočka nepřehlédla z jednoho místa všechny. Pokud máte patro, je třeba mít záchod v každém podlaží. Jeden ze záchodů by měl být krytý nebo alespoň hodně vysoký (vanička, maltovník), aby tam případně kocour mohl močit ve stoje na stěnu. Tento záchod bych umístila nejblíže ke vchodu do bytu. Také zkuste aspoň v jednom záchodku změnit stelivo, abyste Damiána motivovali k častějšímu používání záchodů. Čistěte je co nejčastěji, ale jen teplou vodou.
2. Zabraňte kocourovi v přístupu k oblíbeným značkovacím místům. Boty a tašky samozřejmě ukliďte, ale také vyprané nebo vyžehlené prádlo zavřete v jednom pokoji, kam kocour nebude mít přístup. Omezte mu trochu prostor, nenechte ho běhat po celém bytě, když ho nemůžete mít stále na očích. Na místa, která pravidelně značkuje, nasypte granulky a pamlsky, dejte tam misky s vodou.
3. Nabídněte mu jinou činnost. Kočky značkují nejen močí, ale také škrábáním a pachovými žlázkami na tvářích. Takže do místnosti, kde se bude Damián nejvíce zdržovat, pořiďte nová škrabadla (svislá i vodorovná). Dejte tam také nějaké krabice (větší i malé). Kočky krabice milují – jednak se do nich hned nacpou, ale také si je označí tvářičkami. Otírání tváří je tzv. komfortní chování, kočky to dělají tam, kde je jim dobře, kde jsou v pohodě. Proto je dobré toto chování podporovat. Místa označená tvářovými feromony nebo feromony z pachových žlázek na tlapkách už zpravidla neoznačují močí.
Pokud by tato opatření nestačila, dají se použít doplňky stravy s obsahem tryptofanu pro lepší pohodu nebo syntetické tvářové feromony ve formě odpařovače do zásuvky (u veterináře nebo mohu zaslat). K odrazení kocoura od označování konkrétních věcí je možné použít také Pet Corrector.
Kdyby vše selhalo, dají se nasadit i antidepresiva, která kocourkovy obavy z vetřelců zmírní. K tomu bych však potřebovala znát podrobněji jeho zdravotní stav – alespoň prostřednictvím vašeho veterináře.
Ještě si dovoluji nabídnout knížečku právě o tomto problému, kterou jsem vydala. Je tam ještě více nápadů na zpestření prostředí a tipy na další opatření.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz