02.08.17 Plemena

Cornish rex

Historie

Plemeno Cornish rex patří do skupiny koček s krátkou zvlněnou srstí, vyšlechtěných ve Velké Británii v hrabství Cornwall. První představitel plemene se narodil roku 1950 a dostal jméno Kallibunker. Toto kotě vzniklo spontánní mutací, matka kocourka měla normální srst a otec zůstal neznámý. Potomci byli později zakladateli chovu v USA. O kotě se zvláštní strukturou srsti se zajímali milovníci a šlechtitelé koček a rozhodli se, že se pokusí gen, který způsobuje zvlnění srsti, podchytit a upevnit. Kocour byl cíleně spářen se svou matkou a z tohoto spojení se narodila další koťata s rexovitým typem srsti. Nové plemeno vznikalo křížením s domácí kočkou, britskou krátkosrstou, siamkou a exotickou krátkosrstou kočkou. Využila se i plemena Havana, barmská a ruská modrá kočka. Výsledkem byla elegantní vysokonohá kočka s dosti dlouhou hlavou. Jako samostatné plemeno byly tyto kočky uznány již v roce 1950. V průběhu času vznikly dva typy Cornish rexů: tzv. evropský (anglický) typ a americký typ. Lišily se od sebe stavbou těla a tvarem hlavy. Americký typ byl často o něco menší a štíhlejší než evropské kočky. Dále stál výše na nohou a profil nosu byl římský. Evropský typ byl obvykle o něco větší, neměl tak štíhlou stavbu těla a profil nosu měl rovný. Na začátku 70. let minulého století se americké linie dostaly zpět do Evropy a došlo ke smíšení evropského a amerického typu.

Vzhled

Cornish rex patří svým vzhledem k nápadným plemenům. Jeho srst je krátká, nemá pesíky a je proslulá svou měkkostí a hebkostí. Srst „kornyšů“ je jemnější než u devon rexů, protože jim chybí tvrdé krycí chlupy. Zvlnění srsti je mnohem nápadnější na hřbetě a trupu. Kníry a obočí musí být rovněž zkadeřené. Jsou uznány všechny barvy a kresby včetně kombinace s bílou. Je povoleno jakékoliv množství bílé. Vejčitá lebka je delší než širší, ale nesmí být příliš dlouhá. Nos a brada musí při pohledu ze strany ležet ve stejné linii. Profil je rovný od středu čela až ke špičce nosu. Nos je velký, rovný a výrazný. Velké uši stojí vysoko na hlavě, ale nesmějí být příliš blízko u sebe. Oči jsou oválné. Charakteristické je svalnaté tělo s jemnou strukturou kostí. Dlouhé nohy mají malé oválné tlapky. Páteř by měla vykazovat prohnutí směřující nahoru. Dlouhý tenký ocas vybíhá poněkud do špičky. Cornish rex je kočka střední velikosti vážící 2,5 – 4,5 kg.

Povaha

Jejich povaha je většinou přátelská a společenská. Charakteristickým znakem je rozvážnost. Tato přítulná kočka má ráda pozornost a ráda se zdržuje v blízkosti lidí. Nemá ráda samotu. Proto máte-li časově náročnou práci, je vhodné pořídit si rovnou dvě koťata. Kočky tohoto plemene výborně vycházejí s ostatními kočkami i psy. Cornish rexové mají vyrovnanou a dobromyslnou povahu. Málokdy poškrábou drápky, proto se hodí i k dětem. Jsou zvědavé a mají rády návštěvy. Jsou inteligentní, lze je snadno naučit různé veselé kousky. Cornish rex má o něco mírnější povahu než devon rex, je méně pohyblivý a hravý. Přesto moc rád šplhá a hraje si.

Péče

Zvířata mají jemnou, vlnitou srst, která téměř nelína. Nemusí se o ni nijak zvlášť pečovat. Uši, oči a drápky se udržují stejně jako u ostatních koček. Výhodou je, že bytě nenajdete skoro žádné kočičí chlupy. Uvádí se, že toto plemeno je vhodné také pro alergiky.

Zdroj: Encyklopedie koček, Esther J.J. Verhoff-Verhallenová

Foto: Heikki Siltala, catza.net