05.04.10 Výchova a výcvik

Demoliční četa

Měla bych dotaz ohledně mých dvou psů – čínských naháčů. Když byli malincí, tak se mimo jiného pustili do demolice sedačky. Když jsem je přistihla, tak dostali vynadáno, a tak po týdnu dali pokoj. Teď jim je 9 měsíců a jeden z nich to začal dělat znovu. Je těžké někoho potrestat, když nevím, který pes to udělal. Netuším, jestli je správné hned je pokárat místo přivítání, když se vrátím domů. Také se před sebou dost předvádějí, mám pocit, že jeden trpí nějakým komplexem méněcennosti a okusováním sedačky na sebe upozorňuje. Nedaří se mi ale zjistit, který pes to dělá. Žádného z nich neupřednostňuji a snažím se věnovat každému stejně. Opravdu nevím, co s tím.

 

Vyplněný dotazník ohledně základních otázek týkajících se vašich psů a vzájemného vztahu a  daných pravidel jsem od vás bohužel neobdržela, a tak vám poradím jen omezeně. Pro řešení nežádoucího chování musím nejprve přijít na příčinu, abych mohla radit. Ale z toho, co píšete, vyplývá jedna věc - psíci nemají vyjasněné pozice ve smečce. Hierarchii jim nabourává pravděpodobně váš nevhodný přístup v řešení problému. Uvádíte, že jste psa po příchodu domů potrestala. To je obrovská chyba a pro psa to znamená, že se upevní nejistota a nabourá se vzájemný vztah s vámi. Psíci podle mě neustále nabízejí nějaké chování a čekají, jak zareagujete, aby se ujistili v pozicích a dalším jednání. Často se však u vás setkávají z různými reakcemi na totéž chování, a tak si nemohou vytvořit ucelený náhled na vaší pozici vůdce. Je nutné psíkům jasně stanovit, co smějí a co ne a to vždy důsledně dodržovat. Toho psa, který je poslušnější, bych zařadila nad toho, kterému to moc nejde a řídila se následujícím postupem:

 - Vámi vybraný pes, který bude v hierarchii výš, dostane přednostně krmení, pozornost, mazlení, tréninky a hru. Druhému psovi tím dáte jasně najevo, že bude muset více spolupracovat, aby si získal vaši pozornost. Navíc to již pejsci mezi sebou nebudou muset řešit, protože to bude pevně ve vašich rukou.

 - Nezapomeňte na základní pravidla vůdce, tak jak je chápe pes. Dodržujte privilegia, které náleží jen a jen vám. Pokud je nabízíte psům, pak nečekejte, že vás budou respektovat.

 - Pokud se jakýkoliv ze psů nevhodně chová, tak mu vždy nějaké z privilegií seberte (vaší pozornost, spaní na vyvýšených místech jako je sedačka, postel, oblíbené hračky apod.)

 - Trénujte denně formou hry základní ovladatelnost.

 - S psíky pracujte jednotlivě.

 - Často, ale krátce, si s nimi přes den hrajte a učte je novým věcem.

 - Část denní krmné dávky si berte s sebou na procházky a tam psíky odměňujte za hezkou spolupráci. Například za to, když k vám přiběhnou, když vás sledují apod.

 - Doma, když jsou psi sami, tak je buď oddělte, nebo jim dejte motivační hračky, které jim vydrží delší domu a pomůžou jim překonat samotu. Vhodný je např. pamlskovací balónek, hračka kong (hračka z přírodního kaučuku), pamlskovací činka a jiné.

 - Určitě jim nedovolte využívat celý byt, když jsou doma sami! Nechte je jen v jedné nebo dvou místnostech, aby neměli možnost už nic zničit.

Přeji vám mnoho zdaru!

Váš kynologický poradce a trenér Johana Polášková