31.10.10 Život s kočkou

Deset mýtů o kočkách

Některé pověry jsou neškodné, jiné ale mohou být nebezpečné. Jaké jsou ty nejčastější?

 

Kočky pijí nejraději mléko

Mnozí si dodnes myslí, že mléko je (kromě myší samozřejmě) pro kočky hlavní zdroj obživy. Tyto představy mají především lidé, kteří toho o kočkách moc nevědí. Je sice pravda, že číčám mléko opravdu velmi chutná, ale vhodné pro ně rozhodně není! Chybí jim totiž enzymy, které zpracovávají laktózu obsaženou v mléce a působením žaludečních šťáv se tak mléko v žaludku srazí a stane se nestravitelným. To pak způsobuje zažívací obtíže a průjem. Mlékem se krmí jen koťata, trávicí soustava dospělých koček není na jeho trávení uzpůsobena. Takže pokud chcete své kočičí společnici dopřát trochu mlíčka, nabídněte jí speciální mléko pro kočky.

 

Kočky jsou falešné a nevěrné

Tato pověra vznikla asi na základě srovnávání kočky a psa. Kočka má totiž svoji hlavu a dělá především to, co sama chce. To přece ale neznamená, že je falešná. Kočka má svého pána velmi ráda. Jestliže si vás vybere za svého člověka, je vám pak vysloveně oddaná. Pravdou však zůstává, že si sama volí, koho bude mít ráda a s kým se raději stýkat nebude. Ostatní členy domácnosti většinou respektuje, ale mazlí se s nimi jen tehdy, pokud to sama uzná za vhodné.

 

Kočka je vázaná na místo, ne na člověka

I když je pravda, že některé kočky snáší stěhování velmi špatně, rozhodně se nedá říci, že by byly na určité místo víc vázané, než na svého pána. Vztah kočka-člověk může být velmi intenzivní, zvlášť pokud se majitel zvířeti hodně věnuje a kočka s ním sdílí jednu domácnost. Odloučení od člověka by pak nesla velmi těžce. (Rozhodně hůře, než kdyby jí do „jejího bytu“ přišel nový majitel.) Jiná situace je u venkovních koček, které se chodí „domů“ jen nakrmit. Taková zvířata jsou opravdu více vázaná na své teritorium.

 

Kočka vždy dopadne na všechny čtyři nohy

To je velký omyl! Ačkoliv je kočka velmi akrobatická a skvěle ovládá koordinaci pohybu, může se při pádu z malé výšky velmi vážně zranit. Nemá totiž dostatek času k vyrovnání páteře a narovnání tlapek pro utlumení dopadu. Takže pro kočky je paradoxně pád z malé výšky nebezpečnější.

 

Kočka má devět životů

To je velmi „nebezpečná“ pověra. I když je každému asi jasné, že kočka má život jen jeden, stále je mnoho lidí přesvědčených, že se z nejrůznějších zranění „vylíže“ sama. To je však omyl, kočka potřebuje veterinární ošetření stejně jako lidé doktora. Když si zlomíte ruku, taky s tím půjdete k lékaři a nebudete spoléhat na to, že si příroda sama poradí.

 

Kočky nemají rády vodu

Tato pověra je částečně pravdivá. Většina koček vodu opravdu ráda nemá, ovšem existují výjimky. Říká se to například o plemeni turecká van. Budeme-li učit kočku styku s vodou už odmalička, je možné že se jí voda zalíbí… Ale nepočítejte s tím, že by si každou volnou chvilku odskočila zaplavat do vany. I když plavat umí…

 

Každá kočka musí mít koťata

Tato pověra je vzhledem k přeplněným útulkům a stovkám toulavých zvířat také velmi nebezpečná. Není žádná kočičí povinnost odchovat alespoň jedenkrát za život mladé. Naopak, pokud nechcete koťátka, je nejvhodnějším řešením kastrace.

 

Kočky a psi se nesnášejí

Jak kdy! Pokud spolu kočka a pes odmalička vyrůstají, může mezi nimi vzniknout silné přátelské pouto.

 

Těhotné ženy nesmějí mít kočku

Mnoho žen se obává, že by se během těhotenství mohly nakazit toxoplasmózou. Ovšem zbavit se kočky, která je celý život chována jen v bytě a krmena je jen granulemi, je více než pošetilé… Těhulky nešilte a raději se pořádně informujte! Mnohem nebezpečnější je totiž syrové maso! Více se o toxoplasmóze dočtete zde. Jestliže tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem, je riziko toxoplasmózy téměř vyloučené. Lidé se nejčastěji nakazí tím, že mají ve zvyku ochutnávat syrové maso při kuchyňském zpracování. A navíc, kočičí trus začíná být nebezpečný až po 24 hodinách. A aby se z něj člověk nakazil, musí projít ústní dutinou a trávícím traktem. A to se u lidí, které dodržují základní hygienické opatření, stát snad ani nemůže. Lékaři radí, aby si ženy během gravidity nepořizovaly nová zvířata, ale také by se neměla zbavovat těch starých! A úklid kočičí toalety ať raději nechají na partnerovi… Přece jen: jistota je jistota!

 

Černá kočka přes cestu nosí smůlu

Tato pověra má kořeny až ve středověku, kdy se lidé černých koček báli. Možná proto, že noc byla černá a lidé z ní měli strach. Zato pro kočky je noc ideální doba k lovu. Také se říkalo se, že do černých koček se proměňoval ďábel… Dnes už jsou snad tato tvrzení překonána. (Delší zamyšlení nad černými kočkami naleznete zde.)

-vr-