08.04.17 Plemena

Devon rex

Historie

Toto mladé plemeno pochází z Anglie. V roce 1960 byla v hrabství Devonshire objevena kočka s vlnitou srstí (podobná kočka, první kornyšrex, se v Cornwallu nalezla už o deset let dříve). Tato kočka a její potomstvo se zpočátku křížilo také s kornyšrexem, protože se myslelo, že se jedná o identickou mutaci srsti. Záhy se však ukázalo, že se jedná o jiný druh vlnité srsti a geny byly rozdílné, a tak bylo rozhodnuto šlechtit tyto kočky odděleně a nazvat je podle oblasti původu. První devon rex, černý kocour jménem Kirlee, byl jedinečný a vyznačoval se veselou, skřítkovskou hlavou a elegantním tělem. Tato kočka zastupovala požadovaný obrázek plemene. Devon rex byl vyšlechtěn za pomoci mnoha jiných plemen koček. Plemeno bylo oficiálně uznáno doma v Británii v roce 1967 a později v roce 1979 i ve Spojených státech. 

Vzhled

Jedná se o kočku malého až středního vzrůstu s jemným vlnitým kožíškem se specifickou texturou, která se nevyskytuje u jiných plemen. Zvlnění srsti je nejpatrnější tam, kde je srst nejdelší, tj. na těle a na ocase. Kočky tohoto plemene mohou mít jakoukoli barvu srsti. Na křehkém zátylku se nachází široká trojúhelníková hlava s velkýma, nízce posazenýma ušima a velkýma očima mandlového tvaru, které jsou posazené široko od sebe. Hlava je ve tvaru krátkého klínu. Plné tváře mají dopředu vystupující lícní kosti. Hmatové vousy jsou také zkadeřené. Devon rex je kočka se štíhlým, hodně svalnatým tělem. Hruď je široká a štíhlé nohy jsou v poměru k tělu dlouhé. Zadní nohy jsou vždycky delší než přední. Tlapky jsou malé a oválné a dlouhý tenký ocas se sbíhá do špičky.

Povaha

Devon rex je velmi inteligentní kočka s jemnou, přítulnou povahou. Je velice komunikativní a zvědavá, miluje společnost lidí i koček. Vzhledem k tomu, že vyhledává úzký kontakt se svými páníčky, nese velmi těžce, když musí být sama. Samotou vyloženě trpí. Je-li to možné, je vhodné, aby byly v rodině kočky dvě, zvláště pokud jsou jejich majitelé celé dny v práci. Devon rexové se mohou naučit různé „psí“ kousky, jako například aportování. Až do vysokého věku jsou velice pohybliví a hraví. Dobře vychází nejen s jinými kočkami, ale i se psy. Také s dětmi se snášejí výborně.

Péče

Plemeno málo líná, jeho krátká a jemná srst se jednoduše udržuje. Kočku lze česat dětským kartáčem, nebo stačí jen pravidelné hlazení. Zvláštností je, že se devon rexovi tvoří poměrně hodně ušního mazu, a tak si zašpiní uši rychleji a více než ostatní plemena. Zvukovody proto pravidelně ošetřujte speciálním přípravkem na čištění uší. Čas od času nezapomeňte zastřihnout drápky. Tyto kočky rády skáčou a šplhají, je proto vhodné jim pořídit škrábací a šplhací strom s různými sedátky.

Zdroj: Encyklopedie koček, Esther J.J. Verhoff-Verhallenová

Foto: pixabay.com