31.01.15 Zdraví a nemoci

Diabetes mellitus – cukrovka

Cukrovka není jen onemocnění týkající se lidí, bohužel stále častěji je diagnostikováno i u starších domácích zvířat. Stejně jako u lidí může mít neléčená nebo zanedbaná cukrovka vážné následky, v tom nejhorším případě může váš mazlíček zemřít. Dobrou zprávou je, že většinu nemocných zvířat je v dnešní době možné léčit, a tak mají možnost prožít spokojený život.

Cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem hormonu inzulínu, který udržuje cukr v krvi v optimální hladině. Pokud je v těle nedostatek tohoto hormonu, cukr se hromadí v krvi a je vyloučen močí.

Příznaky cukrovky u zvířat

Zvířata postižená cukrovkou mají často žízeň, často močí, hubnou. Chuť k jídlu jim ale zůstává stejná. Při zanedbání léčby vznikají onemocnění jater, očí atd. Jestliže si prvních příznaků nevšimnete, přijdou další, daleko závažnější příznaky – zvracení nebo deprese.

Nejhorší scénář je, že pokud zůstane cukrovka neléčená po dobu několika týdnů nebo měsíců, kočka může upadnout do kómatu a zemřít.

Příčiny cukrovky

Jestliže má vaše kočka cukrovku, není to vaše chyba. Bohužel některé kočky jsou k tomuto onemocnění náchylnější. Pravděpodobnost jejího vzniku je o něco vyšší u koček trpících obezitou.

Léčba

Stejně jako u lidí je i u koček zapotřebí ke kontrole hladiny cukru podávat injekčně inzulín – jednou až dvakrát denně ve stejnou dobu. Dále bude muset kočka dodržovat dietu, kterou nařídí veterinář, který vám sdělí i další postup léčby.

U některých obézních koček se dá cukrovka dočasně monitorovat snížením jejich váhy. U jiných je zapotřebí důsledně kontrolovat a udržovat jim jejich tělesnou hmotnost a podávat léky, které snižují hladinu cukru v krvi. Bohužel časem většina koček bude k léčbě stejně potřebovat inzulín. Ten nelze podávat ve formě tablet, protože se jedná o bílkovinu, kterou by kočka strávila a neměl by tak žádný účinek. Nemějte ale strach z injekční aplikace inzulínu, časem zjistíte, že je to možná snadnější, než nacpat do kočky tabletu.

Kontroly

Při kontrolách u veterináře se připravte na otázky, jak váš mazlíček prospívá, jestli nehubne/nepřibírá na váze, jak často a kolik pije. Dále jsou zapotřebí krevní testy – krev bude odebírána v různých denních dobách, a proto bude zapotřebí, aby si vaši kočičku nechal v ordinaci celý den.

Stejně jako u člověka se i u Vaší kočky můžou projevit dva vážné stavy:

Hypoglykémie – nízká hladina cukru v krvi. Příznaky jsou neklid, zmatenost, chvění, záchvaty, křeče, koma – vše se vyvíjí velmi rychle! Pokud se vaše kočka dostane do tohoto stavu, okamžitě kontaktujte veterináře a podejte jí cukr nebo glukózu (lze zakoupit v lékárně nebo u veterináře – pro všechny případy ji mějte vždy po ruce) – zamíchaný do vody, potravy.

Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav se vyvíjí pomalu a postupně. Vaše kočka během několika dnů začne být nemocná a s postupem nemoci může upadnout až do kómatu. Podání cukru v tomto případě nepomůže! Okamžitě navštivte veterináře.

Článek byl s laskavým svolením přejat z www.kocicidomovslunicko.cz