12.07.14 Život s kočkou

Dobrodružství pro pokojové tygry

Kočky se chovají podle svých vrozených instinktů, ale když tráví celý život jen zavřené v bytě, znamená to, že nemohou lovit, šplhat po stromech a dělat další věci, které jsou pro venkovní kočky naprosto přirozené. Věděli jste, že když nemají dostatek kompenzačních podnětů, mohou dokonce trpět stresem?

Stres může být vyjádřen různými způsoby v závislosti na individualitě jedince. Zatímco jedna kočka má tendenci skrývat se, další bude močit na nevhodných místech nebo si přehnaně čistit kožíšek. Proto by mělo být povinností každého majitele zajistit svému mazlíčkovi dostatek podnětů, aby uspokojil jeho fyzické i psychické potřeby. Patří mezi ně potřeba lovu, pozorování okolí a potěšení z lezení a šplhání. A kočka by navíc měla mít pocit, že má na výběr a může dělat to, na co má zrovna náladu...

 

Oplocený balkón jako kočičí ráj
Fyzická aktivita je pro bytové kočky obzvlášť důležitá. Jen si představte jejich venkovní protějšky, ty neustále někde pobíhají, šplhají, lezou a skáčou. Ano, také odpočívají a vyhřívají se na sluníčku, ale nejsou omezeny prostorem a můžou se pohybovat na libovolnou vzdálenost. Kočky v bytech se mnohdy cítí omezeně, zvlášť pokud byly zvyklé na venkovní prostředí, nebo když se o své území musí dělit s jinými kočkami nebo psem. Co dělat? V ideálním případě oploťte kočce balkón, aby mohla bezpečně pozorovat, co se děje venku. Tím jí zajistíte aspoň částečný přístup k „přírodě“. Pro lezení a šplhání skvěle poslouží soustava škrabadel nebo kočičí strom (kmen omotaný šňůrou).


Co dělat, když kočka tloustne?
Kočky žijící v bytech mohou mít tendence k přibývání na váze (dalo by se říct, že vedou „sedavý způsob života“). Obézní kočky jsou pak náchylnější k řadě onemocnění, jako je třeba diabetes. Snažte se proto svou kočku podněcovat k pohybu a každý den si s ní hrajte. Můžete využít míčky, které bude honit, nebo kočičí mávátka, na které bude skákat a „lovit je“.

Indoor nebo light
Zvláštní důraz klaďte na výběr krmiva. Vyberte si takové, které se nejlépe hodí k individuálním potřebám vaší kočky. Pokud si nevíte rady, poraďte se s veterinářem. V dnešní době jsou na trhu k dostání dokonce i speciální granule určené pro kočky žijící v domácnostech, mají označení „indoor cat“. Můžete jim také koupit „light“ krmiva pro kočky se sklony k přibírání na váze či krmiva pro obézní a diabetické kočky. 

Ať není nuda

Znuděné kočky mají tendenci víc jíst. Část denní krmné dávky granulek můžete dát do speciálního míčku na pamlsky. To kočku povzbudí ke hře a dá jí to trochu víc „práce“ dostat se k jídlu. Další možností je suché krmivo ukrýt na různá místa po bytě, aby je kočka musela najít, což je účinné i proti nudě.


Jak zabavit kočku?

  • Pokud vaší kočce vadí samota, můžete po dobu vaší nepřítomnosti nechat hrát tiše rádio nebo relaxační hudbu.

  • Pořiďte kočce zásobu hraček. Nemusí to být žádné drahé vymoženosti, pokojového tygra skvěle zabaví obyčejný pingpongový míček, brčko nebo korkový špunt od sektu, který bude honit.

  • Jednou za čas staré hračky na několik dní ukryjte, vyměňte je za nové, a pak je zase vyndejte. Takto bude i stará hračka v kočce vzbuzovat zájem a s větší pravděpodobností si s ní bude hrát.

  • Kočky milují kartonové krabice, zvláště pokud jsou v nich otvory. V některých krabicích odpočívají, další pro ně mohou představovat zdroj zábavy. Do menší krabice od bot můžete udělat malé otvory a vyplnit ji papírovými kuličkami, které bude kočka pomocí tlapky „lovit“.

  • Ukazujte kočce nové předměty se zajímavými pachy. Může to být třeba pírko, které najdete venku. Kočka si ho s chutí očichá. Do papírové tašky od nákupu se zase ráda schová...

  • Pořiďte nebo vyrobte kočce škrabadlo. Nejenže tím chráníte svůj nábytek před poškozením ostrými drápky, ale navíc škrábání a lezení představuje pro kočku nesmírnou zábavu. Ideální je velká soustava škrabadel nebo kočičí strom, jehož součástí jsou i místa na ležení. Kočky rády odpočívají na vyvýšených místech, které jim umožňují dokonalý rozhled po okolí.

  • Každý den si vyhraďte dostatek času, který věnujete jen svojí kočce. Mazlete se, hrajte si s mávátkem apod. Krátká hra je důležitá zejména v době, kdy se vrátíte domů po delší nepřítomnosti. Kočka je na vás natěšená, tak ji neodbývejte a věnujte jí aspoň 10 minut pozornost.

  • Jako hračka vám kromě klasického mávátka, míčků a myšek poslouží i laserové ukazovátko. Kočka bude světýlko s nadšením honit.

  • Vytvořte pro svou čtyřnohou kámošku dostatek míst a skrýší, kam se schová nebo kde může odpočívat a pozorovat okolí. Kočky moc rády koukají z okna, tak jim dopřejte pozorovatelnu na parapetu nebo ještě lépe na oploceném balkóně. Mnoho koček také rádo pozoruje akvárium s rybičkami.

  • Pokud si pořizujete nové kotě, popřemýšlejte, zda si rovnou nevzít dvě koťátka. Dvě kočky se spolu skvěle zabaví, rozhodně se nebudou nudit. Ideální je, když se jedná o sourozence nebo koťata stejného věku.