22.06.20 Život s kočkou

Dokážou kočky předpovídat smrt?

Kočky mají řadu mimořádných schopností. Některé dokonce dokážou rozpoznat, že se blíží konec lidského života.

Když jsem viděla film Doktor Spánek od Stephena Kinga, zaujala mě tam kočka, která měla schopnost předpovědět, že se blíží smrt pacientů v hospicu. Myslela jsem, že je to jen tvůrčí fantazie, ale kocour Azzie z filmu (i knižní předlohy) je inspirován skutečně žijícím kocourem jménem Oscar. O šestém smyslu tohoto jedinečného kocourka se přesvědčili lékaři a zaměstnanci v ošetřovatelském a rehabilitačním centru Steere House v Providence na Rhode Island v USA.

Kdo je Oscar?
I když to zní neuvěřitelně, bílo-mourovatý kocour Oscar dokáže přesně určit, že smrt klepe na dveře. A nejedná se o hoax. První článek o pozoruhodném Oscarovi vyšel v roce 2007 v časopise New England journal of medicine, později o něm doktor David Dosa napsal celou knihu. Oscar byl zpočátku velmi vyděšené kotě. Občas se nechal pomazlit, ale jen ve chvíli, kdy na to měl náladu. Netrvalo dlouho a zaměstnanci léčebny objevili jeho záhadný dar: instinktivně poznat, že se u pacientů blíží smrt. Oscar je pro obyvatele sanatoria, z nichž mnozí trpí Alzheimrovou chorobou, vítaným rozptýlením. Nikdy s nimi však netráví mnoho času, dokud se neblíží jejich poslední hodina. Potom, jako by to byla jeho práce, úmyslně vejde do jejich pokoje, vyskočí na postel a stočí se do klubíčka u jejich nohou. Někteří ho nazývají andělem smrti, jiní jen andělem, protože poskytuje útěchu lidem, když ho nejvíc potřebují. Jeho pouhá přítomnost na lůžku je považována lékaři a personálem pečovatelského domu za téměř absolutní ukazatel blížící se smrti. I když to možná zní trochu morbidně, ošetřovatelky pak hned volají příbuzným pacienta, aby přijeli, že je čas se rozloučit. Za svou práci je Oscar uznáván jak lékaři, tak i rodinami pacientů. Poskytuje společnost těm, kteří by jinak umírali sami. 

Šestý smysl
Možná má Oscar nějaký druh duchovního spojení nad rámec toho, co jsme schopni pochopit. Nebo možná zvířata umí vycítit budoucnost. Doktor Dosa se domnívá, že reaguje na nějaký zápach, když se buňky začnou rozpadat. Jsou to zatím jen spekulace, které nejsou vědecky ověřené. Jedna věc je však jistá, Oscarova schopnost je dar něžného milosrdenství. Má zájem poskytnout útěchu i společnost umírajícím lidem. Navíc učí příkladem, protože přijímá těžké chvíle, kterým se mnozí lidé vyhýbají. Možná je to schopnost, kterou mají všechna zvířata, ale Oscarův příběh je jedinečný v tom, že má příležitost ji uplatnit. Jeho domovem je léčebna, kde může tyto dovednosti využít.

Zdroje: Dosa, David. (2007). A Day in the Life of Oscar the Cat. The New England journal of medicine. 357. 328-9. 10.1056/NEJMp078108. 
Dosa, David. (201). Making Rounds with Oscar: The Extraordinary Gift of an Ordinary Cat

Ilustrační foto: pikrepo.com