26.08.23 Život s kočkou

Dopadnou kočky vždy na všechny čtyři nohy? 

Kolem koček koluje spousta mýtů, například že mají devět životů, nebo že černé kočky nosí smůlu. Zdravý rozum nám sice říká (většinou), že tyto legendy nejsou pravdivé. A co běžně uváděný "fakt", že kočky při pádu vždy dopadnou na nohy? Je založen na vědeckém základu?


Kočky mají neuvěřitelně ohebnou páteř a nemají funkční klíční kosti, což jim umožňuje vrozenou schopnost otočit se ve vzduchu a přistát na nohou. Kočka se ve vzduchu orientuje buď vizuálně, nebo pomocí vnitřního ucha. Při každém pádu z výšky je u koček aktivován reflex správného dopadu. Toto instinktivní chování kočkám zajišťuje souhra několika faktorů - ostrost zraku, pružnost svalů, ohebnost páteře a celková mrštnost těla. Když kočka letí vzduchem, přenášejí její oči a specializované orgány ve vnitřním uchu do mozku informace o poloze hlavy vzhledem k zemi. Pokud se změní poloha hlavy nebo rychlost pádu, působí to na vápenaté krystalky plovoucí v tekutině rovnovážného orgánu vnitřního ucha, a ty podráždí receptory smyslových buněk. V milióntině sekundy se signál dostane do mozku a ten vyšle pomocí nervů velmi rychlý povel, který vrátí hlavu do správné polohy. Zbytek těla se řídí podle hlavy, díky tomu pak kočka dopadne v poloze perfektně připravené k přistání. Země se dotknou nejdříve přední končetiny, kdy pružné ramenní klouby utlumí náraz. Následně dopadnou zadní končetiny a v tu chvíli se tělo prohne do oblouku. Měkké polštářky tlapek a pružné kočičí klouby také efektivně tlumí náraz. 

Relativně malá velikost koček, lehká kostra a hustá srst navíc pomáhají snižovat rychlost pádu. Kočky také roztáhnou své tělo, aby ještě více snížily odpor vzduchu, a mají svalnaté nohy, které jim pomáhají tlumit nárazy, což jim pomáhá získat čas na orientaci ve vzduchu a bezpečné přistání na nohy.

Přistanou kočky vždy na nohou?

Není divu, že lidé věří, že kočky mají devět životů, protože existuje řada zpráv o tom, že kočky pád ze závratných výšek nejen přežily, ale odešly z něj relativně bez úhony. V jednom případě kočka vypadla z okna newyorského bytu z neuvěřitelných 32 pater - a přežila! Kočka byla ošetřena s vyštípnutým zubem a lehkým propíchnutím plic a po dvou dnech byla poslána domů.

Ve studii z 80. let minulého století analyzovali newyorští veterináři 132 případů koček, které vypadly z budov vysokých až 32 pater, a 90 % z nich přežilo (39 % z nich však vyžadovalo pohotovostní péči). Sedmnáct koček bylo svými majiteli uspáno (ve většině případů ne kvůli vážným zraněním, ale protože majitelé uvedli, že si nemohou dovolit lékařské ošetření). Z ostatních 115 koček jich osm zemřelo na následky šoku a poranění hrudníku.

Při tom všem existují různé faktory, které ovlivňují schopnost kočky otočit se a vždy přistát na nohou. Například kočky s nadváhou pravděpodobně nebudou dostatečně pružné, aby se dostatečně rychle otočily, a navíc dopadnou s větším nárazem. Velkou roli v úspěchu či neúspěchu bude hrát také výška pádu.

Zajímavé je, že kočky, které padají z větších výšek, mají větší pravděpodobnost, že neutrpí zranění, než ty, co padají z menší výšky. Je to proto, že mají více času na to, aby se ve vzduchu srovnaly. V newyorské studii měly kočky, které spadly z výšky nad sedm pater, menší pravděpodobnost úmrtí než ty, které spadly ze dvou až šesti pater. Kočky však ne vždy zvládnou přistání, a i když téměř vždy dopadnou na nohy, rozhodně to neznamená, že se při tom nezraní. Proto je vhodné mít u bytových koček zajištěný balkón proti pádu nebo je na balkón zkrátka nikdy nepouštět. 

Zdroj: Excited Cats
Foto: Pexels.com